| MariaMarty a întrebat:

Am aproape 17 ani, fara o luna...si de multe ori cei din jur mi-au spus ca sunt imatura..ca sunt prea copilaroasa...insa asa am fost eu mereu, mai ales ca am fost si singura la parinti si mi s-au dat toate la nas, ceea ce m-a facut sa fiu asa mai rasfatata..si chestia asta mi-a spus-o baiatul de care imi place, ba chiar mi-a spus ca nu gandesc cum trebuie la varsta mea, ca am o gandire de 14, 15 ani, ceea ce m-a afectat, adica ok..sunt imatura, dar asta sunt eu..mai ales cu baiatul de care imi place..off..si acum as vrea sa stiu ce as putea face ca sa fiu mai matura (am un comportament tampit in special cu unii baieti care-mi plac)

Răspuns Câştigător
| LarissaMouse a răspuns:

Buna!
Tu nu ar trebui sa iti faci griji in privinta asta.Ai spus-o si tu: asta esti tu, si daca iti place, nu ar trebui sa iti pese de ce cred cei din jurul tau. Vrei sa iti zic de ce tipul ala ti-a spus asa?
Ca sa scape de tine, pentru ca el vrea curve, nu fete dragute cu care sa iasa in parc sau sa mearga la o plimbare cu rolele.Pentru ei, matur inseamna sex...deci nu ai de ce sa iti faci griji.Vei gasi baiatul potrivit.Ai DOAR 17 ani, inca esti mica.Ai TOATA viata inainte, ai tot timpul sa iti gasesti pe cineva, sa te maturizezi.In primul rand, cel mai important este ca tu sa fi fericita.Crezi ca o sa fi, daca o sa ai langatine baiatul pe care il place, dar totusi o sa ai o viata in care sa nu faci nimic, doar sa fi cu el si atat? Nu o sa te simti implinita pe deplin, o sa simti ca lipseste ceva.Deci,mai bine gandeste-te la o cariera, la un job care te-ar face coarte fericita, iar apoi va veni si marea iubire, ca bonuswinking Mai ai vreo doi ani de liceu, si ai scapat.Atat mai ai de suferit.Nu este mult.Eu am tot 17 ani si stiu ce vreau sa fac mai departe.Iar daca mi s-ar indeplini visul, crezi ca as mai da doi bani pe un baietas cu care sa mai ies din cand in cand? Hell no laughing
Nu trebuie sa te deranjeze asta.Fiecare persoana se maturizeaza, unele mai greu fata de altele.Crezi ca baietii sunt maturi? N-ai sa vezi laughing Lui tati inca ii mai place sa se joace cu fratele meu, cu masinutele si trenuletul laughing
Nu te ingrijora, stai linistita laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LarissaMouse):

Tu confunzi ce 2 parti de maturitate. cea in care e vorba de sex, chiar daca numai e maturitatea, mai nou pana la buletin toata lumea are mai multi parteneri sexualti ca un star porno si partea a 2 cand un baiat vrea sa discute ceva serios cu acea fata si ea numai poate de ras.

| MariaMarty explică (pentru anonim_4396):

Hey.oricum eu sunt virgina la varsta asta..si crede-ma ca odata ce ma cunoaste cineva mai bine, are ce vorbi cu mine..insa pana sa ma cunoasca cineva, in special baiatul care imi place parca-s tampita, gen ma pierd cu firea...a si mentionez ca sunt si o fire timida, care nu prea are incredere in persoanele care nu le cunoaste bine..si da ai mare dreptate, trebuie sa fac ceva..sa schimb asta, dar am 17 ani si sper ca cu timpul sa invat sa fiu altfel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMarty):

In o schimbare cel mai greu lucru e a vrea, restul vine de la sine.
verisoara mea, ea avand 19 ani acum, a trait asa cu mama ei fiind femeie mai cu minte de copil. pana si de menstruatie, numai zic de baieti sau altele ea vorbea cu tatal ei nu cu maicasa, chiar daca parintii erau impreuna. aia era mai "preocupata" sa o intrebe daca ii statea bine in nu stiu ce rochie sau altele, nu ca era materialista sau nesimtita, dar asa era ea.si verisoara mea de la 18 ani a plecat de acasa, a preferat sa munceasca sa locuiasca singura, numai ca sa o evite pe maicasa pentru ca nu a putut avea si ea o familie normala. ce vreau sa zic, am vazut aici," fii cum vrei, te ia cine te vrea" da asa e, dar nu te mira, daca intr-o zii faci copii, si cand sunt destul de maturi sa nu iti mai dea buna ziua, pentru ca nu puteai sa iti folosesti mai mult capul atunci cand era nevoie.

| MariaMarty explică (pentru anonim_4396):

Si totusi crede-ma ca imi doresc mult sa ma schimb, mai ales ca eu stiu ceea ce pot..insa uneori in relatiile cu ceilalti, cu baietii in special sunt pur si simplu tampita..si urasc asta..insa vreau asa mult sa ma schimb, si cum ziceai de mama verisoarei tale, ei bine fix asa e mama mea..si chiar daca e impreuna cu taicamiu, eu cu tata vorbesc despre baieti, ma ajuta cu sfaturi...cu mama pur si simplu nu prea am multe de vorbit, stie numa sa-mi dea bani ca sa-mi cumpar haine etc, intr-un fel ma cumpara cu bani...si sincer, nu as vrea sa ajung precum mama..de asta vreau asa mult sa ma schimb, si stiu ca va fi nevoie de mult timp si efort.dar imi doresc mult chestia asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaMarty):

Eu am trait fara tata, multe chestii care un tata trebuie sa ii spuna fiulului, mie mi le spunea mama si tot timpul pana la vreo 15 ani imi era rusine, dar cand ma gandesc, zic mersi ca a fost acolo cineva pentru mine. daca ar fi fost mama asa, pai eram cu " capul acum.
iti urez succes, ce sa zic.

12 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Stiu ca o sa sune jignitor dar. ai incercat sa gandesti inainte sa vorbesti? Stiu ca suna enervant, dar 2 secunde in care te intrebi care ar fi cel mai bun mod de a formula o propozitie, un raspuns sau o intrebare pot schimba mult contextul si parerea unei persoane. Plus acuma vine partea si mai grea. ca sa stii ce e corect si ce e gresit de spus trebuie sa faci inca un lucru., citeste, nu chestii usoare gen fantasy, citeste carti clasice, carti ale unor mari autori. In timp le vei intelege si le vei aprecia. Si ca un ultim aspect, munceste, lucreaza, fa-ti un plan sa nu depinzi timp de o luna de ai tai si vezi ce reusesti. Banii poate vin de la ei, la fel si mancarea, dar cine o gateste, cine face curatenie, cine se ocupa de platit facturi etc, asta poti face si tu. E nevoie de efort, nu exista o cale usoara in a face ceva cum trebuie, iar scuza asa sunt eu e prea veche, tu esti ceea ce alegi sa fii, in momentul in care ajungi la concluzia ca asa esti tu si nu ai ce sa faci, e momentul in care ai renuntat sa gandesti pentru tine. Mult succes, si ai grija de tine.

| MariaMarty explică (pentru Cloudless):

Chestia ca devin asa foarte imatura in preajma baiatului care imi place..eu pana la varsta de 17 ani avand doar 2 relati scurte,recunosc, n-am deloc experienta in domeniu. odata ce am sentimente pentru cineva, ma pierd cu firea...off.iar carti crede-ma ca citesc.

| OnlineZ a răspuns:

Matura nu sunt nici eu la 22 de ani laughing Si pana si acum mai patesc sa mi se impleticeasca limba in gura cand vorbesc cu iubitul sau sa ma balbai. Toata viata trebuie sa fim asa.Dar vor fi momente in viata cand vei avea nevoie de maturitate si seriozitate maxima dar astea le vei invata pe parcurs deocamdata esti mica. Ai timp sa te maturizezi si cand o sa te maturizezi o sa vrei sa mai fii cum erai candva. BUCURA-TE DE TOATE IN VIATA. si de fericire si de nefercire, de dragoste.de prostie.etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce face sau schimba, asta esti tu.
eu unu nici nu as stii ce vede iubitul tau la tine (nu zic cu rautatea, crede-ma), daca nu esti putin matura. Cel putin pe mine, nu m-ar impresiona cu nimic o fata ca tine. Ex, eu iti zic ca m-am operat, si tu ma intrebi daca m-a durut. intelegi? plus ca mai mult m-ar ipresionata o fata care munceste pentru ce are ca si mine, 1 ) ca sa stie cum se castiga painea si 2 ) cel mai important, sa nu se simta inferioara. Nu ca mi s-ar parea asa, dar crede-ma, te-ai simti aiurea sa stii ca eu stau cu chirie pe muncea mea, si tot ce am in casa, si tu ai tot ce vrei de la parinti si nici nu stii sa maturi.
Nu stiu cum te-ar ajuta cititul dar trebuie sa faci ceva, la 22 25 de ani, nu o sa te vrea nici naiba. Acum esti "buna" ca toti vor numai sex, dar atunci, pe langa sex (laughing ) vor sa sa aiba si baietii pe cineva care pot discuta orice fara sa fie luati de prosti.

| SimonaSimona01 a răspuns:

De ce nu incerci sa fii tu insasi? Sigur este un baiat care te place cu comportamentul pe care il ai.De ce sa iti schimbi comportamentul pentru o singura persoana? Daca majoritatea te accepta cu comportamnetul pe care il ai.Un sfat incearca sa numai asculti tot ce iti spune lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| RamonaRay a răspuns:

Pai ar trebui sa incerci sa te stapanesti putin si sa fii atenta la cum te comporti si la ce spui de fata cu alte persoane. Unora nu le place acest tip de fata, dar depinde si de baiat in mare parte.