| Andreiu68 a întrebat:

Anul asta dau bacu' la romana,mate si geografie si vreau sa stiu daca la romana iau nota 8, la geografie 7, la mate 3 trec bacul? La mate sunt varza, mai mult de 3 nu cred ca iau, la romana iau vr-un 8 si la geografie sa spunem 7.Stiam ca suma celor 3 materii trebuie sa fie 18, adica 6 la fiecare si da 18, dar daca iau 8 romana, 7geografie si 3mate face 18. Merge sa iau si asa facul? Daca la celelalte 2 obiecte am note mai mari si la mate mai mica nu se compenseaza si trec? Sau trebuie sa am macar 5 la mate? Sau cum? Sunt impacientat ca la mate sunt praf rau! FUNDA

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Trebuie sa ai minim 5 la o materie pentru a se considera trecuta si minim 6 media de bac pentru a se considera promovat.

| T0T a răspuns:

Trebuie să ai 5 sau mai mult la fiecare iar media să dea 6 sau mai mult. Matematica este cea mai ușoară materie dintre ele dar asta reflectă faptul că înveți ca un papagal fără a înțelege. Să știi că gândirea asta se reflectă și în problemele societății, oamenii nu mai gândesc sau înțeleg, ei votează cum le dictează tv-ul sau Facebook-ul mai direct sau indirect. Din păcate mulți sunt în situația asta. Sfatul meu ar fi cât mai ai timp să te apuci să înveți logic și să înțelegi iar dacă nu poți singur caută-ți un profesor bun care să te facă să înțelegi dar și ajută-l că degeaba e profesorul bun dacă refuzi să îți folosești capul. Mie bac-ul de acum la matematică mi se pare un ABC mai ales că dând la geografie e clar că nu ești nici măcar la un profil real iar mai ușor de cum s-a dat anii ăștia ca să reflectezi totuși materia făcută nu prea îmi mai imaginez cum.

| Curiosul20 a răspuns:

Nu ai cum ...trebuie sa ai la toate 3 materii peste 5.0

| Andreiu68 explică (pentru Curiosul20):

Pot sa am si nota 5? Sau neaparat 6? Daca iau 5, 50 la mate si la restul materiilor 6, ala 5, 50 se rotunjeste?