| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problema mai delicata.
Părinții mei mă urăsc și vor să mă dea la orfelinat sau școală de corecție, mă pot trimite acolo chiar daca nu am făcut nimic rău sau daca ei insinuează că eu aș fi făcut ceva și nu e adevărat? As avea cum să demonstrez asta, va rog să-mi dați răspunsuri cat mai serioase dacă aveți chef de glume, căutați pe alt cineva va rog

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e varianta ta. Dar ar fi bine sa aflăm si parerea lor.
Nu ar vrea sa faca asta daca ai fi cuminte.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai 16 ani, deci la varsta asta este cam greu sa te mai dea la orfelinat, dar daca ai facut ceva grav sau rau, atunci se pot lua masuri drastice sa ti se ajusteze comportamnetul si sa fii supravegheat serios, fara sa ti s emai paerrmita iesitula fara sau cine stie ce alte activiatti perosunloase sau ilegale.
Ti-as recomnada sa asculti in totalitate de parintii tai, ca nu-ti vor raul, vor doar sa te educe!

| Redxblade752 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da,am 16 ani dar sunt un elev cât de cât silitor mereu sunt printre primi la învățătură având medi de peste 9, 00 în sus, fac voluntariat la mitropolie și fac și activități extra școlare, conflicte la școală nu am avut în ultimi 3 ani și acasă încerc să-mi mențin mereu camera curata dar pur și simplu nu înțeleg ceam făcut rău, mereu sunt umilit și denaturat de familia mea (drogat, betiv, pacanist si orice alt ceva pot lua din anturajul lor si spunand ca ma reprezinta ) ne având vreo baza dar o susțin cu replica ca ei mau făcut ei ma știu cel mai bine dar nici nu cred cau avut habar cu ce medie am terminat anul asta, e o situație ciudata pe care o suport de ani de zile cu speranța că într-o zi voi pleca cât mai departe de aici

| dullcat a răspuns:

Buna.Mi-e imposibil sa cred ca parintii tai te urasc.Ai facut tu ceva care i-a determinat sa ia decizia asta? Ar fi normal sa oferi un context.Chiar si asa, cred ca doar vor sa te sperie.

| Redxblade752 a răspuns (pentru dullcat):

Un motiv ar fi faptul că sunt primul lor copil și din cauza mea au rămas ei împreună, restul motivelor vin de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred. Ca să ajungi într-un orfelinat sau școală de corecție, trebuie ca mai întâi să se facă o anchetă, să se dovedească, că sunt ei părinți denaturați care nu sunt capabili să crească un copil sau tu sa fii un copil-problema ca să ajungi la școala de corecție.

| Redxblade752 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de răspuns, m-am temut pentru viitorul meu timp de câteva zile

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Cel mai probabil părinții ți au spus asta când erau într o stare proasta, mai mult o atitudine ca tu sa te schimbi.
Sa înveți mai mult, sa fi mai ordonat/a, chestii de genul.
Oricum acest lucru este imposibil din simplu fapt ca la " școala de corecție " ajung doar copii cu adevărat problema, nu care nu își spala farfuria după ce mănâncă spre exemplu.
Iar la orfelinat, din nou verificare.