| Anamaria6384 a întrebat:

de câteva luni încoace nu îmi mai pot face o relație deoarece efectiv cu toți pățesc același lucru..nu ma mai caută! Nu ne certam, pur și simplu dispar, eu cu fiecare om pe care l-am cunoscut m-am purtat și vorbit normal, singurul lucru este ca nu i au inițiativa in discuții/ieșiri.
Iar după ce nu ma mai caută la vreo câteva săptămâni ii văd cu alta...sa fie pur ghinion sau nu știu eu cum sa "țin"un om lângă mine când am ocazia?!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil nu văd semne de la interes de la tine și atunci renunță

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa se întâmplă când divinitatea te rezervă pentru un destin deosebit. Așa se zice că persoanele inteligente se căsătoresc greu, cele excepțional de inteligente nu se căsătoresc deloc, iar dacă se căsătoresc totuși, o fac cu grijă, cu contract prenupțial asupra averii, ca să nu rămână fără ea, după divorț. Ce mai fac totuși este ceea ce se numește o căsătorie din interes, bazată pe un calcul rațional.
Dar am avut de când consiliez și cazuri în care aspecte paranormale păreau să determine un destin de celibatar. Am relatat asta într-o nuvelă.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/02/sputnik-uno.html
și
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/02/sputnik-uno-bis.html
Poate că acesta este și cazul dtale. Pe mesaj privat putem adânci tema.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Lansarea, satelitului Sputnik, in spatiul cosmic, v-a interesat atat de mult, incat ati hotarat sa deveniti fizician.
Interesant, cum un eveniment de acest tip iti poate decide parcursul profesional.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Acesta a fost unul din evenimente și considerente, dar nu unicul. Să îți inchipui o lume în care un aparat de radio mic cu tranzistori era o raritate, dacă aveai un magnetofon erai super bogat sub acest aspect, iar un TV puteam vedea doar la expoziții de tehnică sovietice. Erau reviste foileton SF, pline de minuni tehnologice, le mai vedeam accidental în filme din vest care ajungeau, e drept că mai rar și pe ecranele cinematografelor noastre, era o emulație în ziare în care erau slăvite uzinele și tehnica, era un ideal mare, provocator să devii inginer. Pe atunci să devii inginer era ceva de vis, foarte dorit, foarte respectat. Dar mie nu îmi plăcea în fabrică, așa că am ales fizica.

| Andreeush a răspuns:

Păi dacă niciodată nu iei inițiativa atunci se satură numai ei să te caute.

| Anonimmisto198 a răspuns:

Poate ai fost blestemată sau cheatii de genul. Du-te la preot sa ti-se citească din carte numai știu ce, dar v-am ști preotul