| Marah015 a întrebat:

Este vorba despre un băiat. Am fost împreună timp de două luni, înainte de asta eu am avut crush pe el un an întreg, ne placeam. Nu stiu cum sa ma exprim in cuvinte cand vine vorba de el, pur si simplu simt ca este o persoană diferită si specială. Știu ca relația a durat puțin dar inainte de ea eram un fel de bff ne spuneam mai tot, asta a durat cateva luni bune, eu chiar simteam ca avem sentimente reciproce unul fata de celălalt. Dar in relație au existat si mici supărări, nu cerți. Eu aveam o problemă pentru ca el tinea mai toate relatiile aproape private de parca era o celebritate, asta chiar ma supăra dar am incercat sa trec peste faza asta, am trecut peste multe cu vederea, am plans mult din cauza anumitor lucruri. Dupa comportamentul lui înțelegeam ca tine la mine. Aici vine partea cu despărtirea. A fost cel mai stupid motiv.(eu am niste probleme cu majoritatea băieților din clasa, fiind proaspăt venită). Mai întâi mi-a spus ca vrea o pauză dar dupa o saptamana m-am hotărât ca vreau adevarul chiar daca zicea ca nu e o despărtire. Mi a spus ca nu se simte ok deoarece prietenii lui ma jignesc si el daca imi ia apărarea vezi doamne arata ca un prost si se certă cu ei, nu vrea asta si se simte prost cand aude. Am avut o ceartă lungă din care am înteles ca nu mai are sentimente pentru mine. Ei bine am cazut intr o depresie. Il vad zilnic, e cu mine in clasă, asta este sare pe rana. Prietenele mele nu vor sa mai auda de el pentru ca stiu ca mi-a facut rau. A trecut mult timp de atunci, nu am trecut peste, nu pot. Am avut si alta relație dar nu m-a ajutat. Simt ca nu pot trece peste si nu am cu cine vorbi despre asta, ma doare atat de rau, faptul ca l am pierdut. As da orice sa fim din nou împreună. Am vorbit cu el recent, ceva ce nu am mai făcut de mult timp. Nu a mai avut nicio iubita pana acum, voia sa știe de mine(poza mea de profil era cu un băiat) era chiar curios in legatura cu asta. Faza e ca l am mai vazut cum se uita la mine in ore si chestii de genul si nu mai inteleg nimic. Am 15 ani btw. Uite..il iubesc enorm, nu stiu de ce, nu stiu cum, nu ma intelege nimeni ca eu chiar am un feeling si simt ca cedez, din nou. Daca puteti doar sfaturi sincere, fara bataie de joc sau din plictiseală.

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Esti prea atasata de el si nu mai gandesti cum trebuie, si tot de asta probabil a si esuat relatia voastra ca tu ai lasat de la tine pentru ai face pe plac.
Stii e ca si cum ti-ai dori o pereche de blugi, iti plac, ii vrei, ii ai, dar dupa ce ii porti cateva zile nu-ti mai plac, nu mai e nimic special la ei, eh, asa e si cu relatia, a vazut ca poate sa te aiba si acum nu ii mai pasa de tine, ca stie ca te poate avea din nou.
"Am avut si alta relație dar nu m-a ajutat. " tine minte, daca nu poti trece peste o relatie e cea mai mare prostie sa te bagi in alta ca nu te va ajuta niciodata cu nimic ba mai mult exista posibilitatea sa-i creezi suferinte celeilalte persoane din relatie.
Deci in concluzie, treci peste, ca el nu stie ce vrea, nu insista ca tot tu vei avea de suferit.

| Marah015 explică (pentru OldSoul):

In relatie nu am fost topită dupa el. La un moment dat nu il mai bagam in seama. Mi am dat seama cand sa fiu distantă cu el si cand sa nu. Si faza cu relația, da a fost o greșeală, dar am crezut ca o sa meargă. Mi a mai luat puțin gândul de la el, dar nu de tot.

| PersonajFictiv a răspuns:

"Am avut un crush pe el de un an intre,NE placeam ", sigur e "NE"? Poate doar tu il placeai de una an.
"Mici suparari,nu certi ",corect e "certuri".

Era gelos,de aia a intrebat de baiat.
Inca tine la tine,dar ii e frica de restul si e prea stresat din cauza ca se cearta toti cu el, din cauza ca iti zic ei tie chestii,iar el iti ia apararea. Poti astepta sa se mai linisteasca apele,poate colegii nu o sa mai faca misto si o sa isi vada de treaba,desi nu e sigur nici asta.
Poti sa incerci sa fii cu el,fara sa stie nimeni, sau sa te transferi,daca vrei asta,dar depinde,poti sa dai peste o clasa si mai nasoala iar profilul la care te transferi sa fie si mai aiurea si sa nu te ajute sa ajungi unde vrei,in viitor, dar asta e discutabil.

Apoi vine intrebarea : te-ai transferat in clasa cu el, ca sa fii mai aproape de el? laughing ca il placi de un an, totusi, deci il cunosti de ceva timp.

| Marah015 explică (pentru PersonajFictiv):

Am realizat dupa ce a fost postata întrebarea, m.a corectat telefonul. Inainte sa fim împreună chiar ma plăcea, mult. Dupa o lună...
Nu as face asta din cauza unui baiat, pe langa asta stam in aceeasi comună. Asta este "Perfect". Crezi ca dupa ce terminam anul ăsta, fiind unul aproape de celălalt, există șanse ca in vară sa fim împreună?

| Elide a răspuns:

Am impresia că nu prea știe să se comporte cu o fata, intre timp tu găsește.ti pe cineva care sa te merite, și nu mai aștepta după el că nu are rost, poate peste câțiva ani se maturizează și el, daca te iubea cu adevărat nu renunta la tine, indicat ar fi sa încerci să cunoști pe altcineva.

| Marah015 explică (pentru Elide):

Știu... si am mai cunoscut persoane, fara sa vreau cand vorbeam cu ei pe mesaje subconștientul meu uita de persoana cu care vbeam, înlocuind o cu el. O sa mai incerc, altceva nu cred ca pot face. Merci pentru sfat.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin