| Mirelaaaff a întrebat:

nu as vrea sa ma plang, sunt in clasa a 10a. invat cel mai bine din clasa,dar nu am reusit sa ma integrez foarte bine in grupul colegilor. la noi nu e o clasa unita, fiecare cu grupul lui de 5-6 prieteni.foarte nasol, sincer. as vrea sa ma ajutati. cum pot intra in dicutie cu cei "populari"sa zic asa din clasa? ce ar trebui sa discut?
eu de obicei stau batuta in cuie pe scaun si ma uit pe telefon. off.nu stiu ce sa fac. help me, please!

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

De ce vrei numai cu cei mai populari? Vorbeste prima data cu cei care sunt ca tine mai retrasi si asa formezi un grup mic de oameni retrasi apoi va implicati impreuna intr-un grup popular, oricum un grup popular nu inseamna neaparat mai bun, de obicei e invers, cei mari si tari sunt cei mai nesimtiti si sunt prieteni numai intre ei.

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu ai nevoie de un grup, daca iti faci o prietena buna, e de ajuns. E normal sa fie asa, de fapt asa e peste tot. Si nu ai nevoie de "populari" pentru ca aceia nu sunt pentru tine cu siguranta.

| neutrino a răspuns:

Nu intotdeauna oamenii populari sunt si de valoare. Telul tau este sa mergi in sus, nu sa dai inapoi si sa nu uiti niciodata proverbul ca marul stricat. Vezi-ti de treaba ta, ajuta-i pe cei ce au nevoie de ajutorul tau ( si care sa merite acest ajutor) si ai sa vezi ca in jurul tau se vor strange destui colegi de valoarea ta.

| HoriaHH a răspuns:

Gaseste grupul in care crezi tu ca te integrezi cel mai bine si vorbeste cu cei din acel grup.