| Marysaa16 a întrebat:

Bună! Sunt foarte confuză...plac o fată, nu înțeleg cum s-a întâmplat. Vreau să scap de aceste sentimente happy deoarece sunt creștină ortodoxă și e păcat...
Au venit involuntar aceste sentimente, țin să menționez că din copilărie am avut o atracție pentru fete, dar și pentru băieți. Mă simt aiurea, nu înțeleg ce-i cu mine

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca orientarea sexuala nu tine deloc de religie si ramane oricum pentru tine sa afli ce si cum.Ce varsta ai?

| Marysaa16 explică (pentru dullcat):

15y

| dullcat a răspuns (pentru Marysaa16):

Am inteles.Pai abia acum esti in floarea varstei in ce priveste intelegerea propriei persoane si a relatiilor pe care le ai cu cei din jur.E un proces care tine numai de tine, nu se poate sa iti dicteze altii cum sa te simti si de cine sa fii atrasa din punct de vedere sexual.Totodata, nici nu poti zice ca exista o varsta anume la care iti dai seama daca esti diferita fata de majoritatea.De exemplu, cea mai buna prietena a mea era straight, insa si-a dat seama ca este bi in ultimii ani.Si are varsta aproape dubla cat tine.laughing

Ah si mersi pentru funda!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu confunzi atractia fizica cu prietenia, si nu au nici in clin sau maneca una cu alta.
Poti fii prietena foarte buna cu ofata, fiindca o placi cum arata, cum vorbeste, cum gandeste, cum se poarta, dar nu trebuie sa faci sex cu ea si nici sa ai asemenea intentii.
Probabil ca esti micuta de ani, daca faci asemenea confuzii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ceva normal la 15 ani să fii confuz legat de sexualitate. Nu lăsa religia sa îți controleze viață însă.

| Hyperion7 a răspuns:

E alegerea fiecăruia ce și pe cine place.

| VoidEternal a răspuns:

Pai cred că trebuie să alegi ce anume se plasează mai sus pe scara ta de valori. Identitatea ta religioasă sau identitatea ta sexuală.

Ce îți pot spune e că de obicei poate fi destul de dăunător pentru tine să ascunzi sub preș o parte din tine, și chiar una importantă. E o scurtătură către depresie, nesiguranță, anxietate. Deci... ia o pauza de la tot și ia-ți timp pentru a te cunoaște.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca daca la 15-16 poti sa fi intr-adevar convinsa daca placi sau nu pe cineva! Eu te sfatuiesc ceva : prelungeste-ti copilaria, nu te grapi cu concluziile si alegerile pentru ca esti inca adolescenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e.