| jagbetinte a întrebat:

Am o intrebare, sau poate mai multe. De ce sunt asa frico? Adica ma inmoi foarte repede, imediat incepe sa imi bata inima sa ma panichez, de multe ori pentru nimicuri. Asa sunt de cand ma situ, cand eram mic si jucam cs, daca ma luam cu cineva intra o frica in mine, chiar daca eram convins ca nu are ce se intample, gen sa vina dupa mine bla bla. Sau cand ies in oras, club, disco si iese un scandal chiar daca nu am nici o legatura, lumea se bate si eu doar ma uit, ma panichez, intra o frica in mine. Imi este frica sa vad oameni in accidente, accidentati grav sau alte chestii. Daca aud de un accident undeva si ca a murit cineva, nu sunt curios sa merg sa vad, ba contra, ma panichez si nici nu ma gandesc sa merg. Acum poate nu ar fi o problema dar ma gandesc ca sunt destul de mare, sunt sofer de ceva timp si sunt constient ca sunt supus accidentelor si poate intr-o zi o sa trebuiasca sa dau o mana de ajutor cuiva care are nevoie, poate pot salva o viata, si vreau, vreau foarte tare sa nu fiu fricos sa pot sa ajut, dar ma cunosc si stiu ca prima reactie o sa fie sa nu merg sa ajut, pentru ca nu pot vedea un om fara o mana sau ceva de genu'. Intrebare ce as putea face sa prind curaj? de ce imi este frica de chestiile de genu? Oare sunt printre singurii fricosi? Nu vreau sa fiu fricos, deopotriva vreau sa ajut, mereu am vrut, cum sa fac? Nu stiu ce imi este frica la batai, ca o sa mananc bataie sau ca sunt mare si am forta si in cazul unui pumn pot lasa pe cineva nesanatos o viata intreaga? Ce at trebui sa fac?

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil esti mai anxios de fel.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un terapeut sau un psiholog, nu este o problema grava, deci probabil in cateva sedinte vei invata niste tehnici si excercitii prin care sa elimini problema asta.
Insa, cel ar mai putea fi util este ca atunci cand mai se intampla cazuri in care simti ca te panichezi sa o iei incet. Sa faci pasi marunti. Daca este o cearta intre doua persoane, nu sari intre ei, dar incearca sa ii calmezi cu o vorba doua. Este cam greu sa schimbi acest lucru, pentru ca astfel de situatii nu sunt de dorit, deci nu ar trebui sa se intample zi de zi. Deci este cam greu sa "practici".