| Vikaa a întrebat:

azi mi s-a intamplat ceva nasol, mergeam prin parc cu cea mai buna prietena si venea inspre noi un barbat cam pana in 40 de ani,mi-a pus mana pe san fara nici o jena si zambea la mine,eram imbracata in crop top si o fusta mini, am ramas perplexa ca nu stiam cum sa reactionez si nici nu puteam sa analizez situatia calumea, doar cand am ajuns acasa am inceput sa imi mai revin din soc.
Mai sunt fete ce au fost hartuite ziua, in amiaza mare? Mi se pare ceva de neimaginat sa se intample asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din pacate, in ultima vreme au inceput sa fie din ce in ce mai mediatizate lucrurile de genul, deci nu cred ca se intampla mai des, din contra, se intamplau si inainte doar ca nu exista curajul de a spune aceste lucruri. Nu prea ai ce sa faci, pentru ca ori tipi la nesimtit si toti se uita la tine si nu zic nimic, ori suni la politie si nu se intampla nimic. Cred ca ar fi o idee buna sa ai la tine ceva cu care sa te aperi (spray sau orice altceva), eventual sa stii si sa lovesti ca sa se invete minte nenorocitii astia. Am patit de curand, in mega cand stateam la coada, sa se atinga de mine un mos betivan. I-am spus sa pastreze distanta si sa nu ma mai atinga. Mai erau oameni la coada si nimeni nu a zis nimic, doar mosul comenta la mine ca sunt needucata si nebuna. L-am amenintat si cu politia si...nimic. Din pacate asta e tara in care traim.

| Vikaa explică (pentru Aasdfghj):

Romania ca Romania, dar eu stau in Moldova, mai cunosc fete ce au fost pipaite in plina zi, altele violate si nu s-a intamplat nimic cu ei...

23 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, au fost și vor mai fi, deoarece în România, toți bolnavii psihici, violatorii, criminalii, judecătorii le dau libertate.
Ar fi bine să iei la tine spray cu piper și când se mai întâmplă așa ceva, apără-te și sună la 112.
În România doar corupții trebuie să facă ani grei de închisoare!
Poți să te îmbraci, stil călugăriță, dacă unui dezaxat i se pune pata, tot te va atinge.

| sierra1 a răspuns:

"mi-a pus mana pe san fara nici o jena si zambea la mine"

deci n-ai reacționat doar acasă. Ințelegem că ți-a plăcut!

| Vikaa explică (pentru sierra1):

Ai inteles foarte prost, mi-a pus mana pe san si am ramas amutit ca nu stiam cum sa reactionez efectiv, dupa am plecat acasa si toti ma fac nebuna... Nu iti doresc asemenea intamplare.

| sierra1 a răspuns (pentru Vikaa):

Am ințeles ce era de ințeles, ți=a plăcut, te-ai excitat și acum te dai nepătată. Nu-i o rușine

| Mosotti a răspuns:

Niste idioti! Am si eu 42 ani dar nu mi-as permite sa pun mana pe sanii uneia, asta se numeste lipsa de respect fata de alt om. Nu zic ca nu imi place una sau alta, dar nu asa.

Nu are nici o importanta cum te imbraci, poti fi si in chiloti, nu da dreptul la nimeni ca sa faca asa. Se incinge aia e, se duce acasa, se rezolva, ce sa facem, asa se face.

Sa ai grija, nu umbla prin locuri mai izolate unde e putina lume mai ales seara, ca si cu o prietena e tot aia, daca e unu care vrea sa faca rau, va face praf pe amandoua. Doamne fereste vin 2 si va violeaza dracu.
Dar si la viol eu nu pricep cum sa ai placere cand femeia aia se zbate, tipa?!

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Nu zic ca este bine ce-a facut, dar anumite tinute pot veni la pachet cu niste riscuri, asa ca, data viitoare sa iti imaginezi un asemenea scenariu si sa fii mai precauta.

| Vikaa explică (pentru Celcestietot):

Sincera sa fiu, pana acu la 18 ani nu am patit chestii de genu, am mai fost imbracata asa pe drum, prin cluburi am fost imbracata sumar si nu am patit nimic, patesc intr-un parc de copii, culmea culmilor.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Pai animalele se gasesc in natura, nu laughing?

| Aasdfghj a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa stii ca idiotii fluiera si cand esti imbracata in geaca de iarna, lunga pana la genunchi si cu caciula in cap. Nu are de-a face cu tinuta ci pur si simplu cu proasta educatie si nesimtirea.

| Celcestietot a răspuns (pentru Aasdfghj):

Da, dar nu prea pun mana pe outfitul de iarna geroasa... sau stii tu altceva?

| Donsavas a răspuns:

Nu au autocontrol. Trebuie pur și simplu evitați! Se mai întâmpla sa dai și peste asa ceva.
mergi doar însoțită sau in locuri cu mai multă lume
Oamenii sunt in călduri

| Dragosdoar a răspuns:

Da,am fost chiar martor. Principala reactie e sa ramai calma si sa nu te sperii. Nu a sarit pe tine,nu ti a lasat urme. Unii iti vor zice ca te ai imbracat ca bagaboanta si domne, trebuia sa te astepti la asa ceva Eu nu sunt de acord aici, e aiurea, femeile nu ar trebui sa se imbrace intr-un anumit fel de frica unor nesimtiti fara educatie ce nu se pot controla, e o societate libera pana la urma.
Daca ti se mai intampla asta poti apela la politie, nu e o rusine

| Vikaa explică (pentru Dragosdoar):

Politia nu face nimic decat sa iti rada in nas si sa te trimita acasa spunandu-ti ca esti nebuna.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Vikaa):

Ai mai incercat sa contactezi politia in astfel de cazuri si ti a spus asa?
Ii poti descrie culoare hainelor si dupa camerele de supraveghere din oras ti l poate lua in vizor

| MaryMaria333 a răspuns:

Daca fusta o fost prea scurta cat se se vada curul ar fi vina ta, dar nu prea cred ca ai umbla cu uniforma aia, deci ii vina inainte de toate lui prostul ala, o fost saracu in calduri si o avut chef sa agate ce apuca sau era beat. Extraordinar asa ceva! Dar te cunostea?
Am patit'o de multe ori si eu, stiu ce zic.

| Vikaa explică (pentru MaryMaria333):

Am purtat o fusta mai jos de fund, nu se vedea deloc, era aproape pana la genunchi.Omul parea sa isi dea seama de ce face, si mai sunt sute de fete in situatia asta, ce e mai trist e ca sunt femei ce considera acest gest perfect normal.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Vikaa):

Doamne fereste. Trebuia sa ii dai peste maini, da' ce esti tu, papusa lui de joaca?

| Vikaa explică (pentru MaryMaria333):

Am ramas socata, ca nu ma asteptam la asa ceva. am plecat acasa si le am spus si parintilor ce am patit si nu m au crezut si m-au facut parasuta.

| DeeaCarmen a răspuns:

Sincer, fara suparare, dar ti-ai cam cautat-o. Adica imbracata asa sunt sanse mari sa te abordeze cineva sau sa iti faca cineva o figura aceasta. Adica trebuie sa stii deja ca exista anumiti baieti care nu se pot abtine.
Eu cunosc o fata care a fost violata. De ce? Ca s-a dus la baiat acasa. Adica a intrat in gura lupului. Adica marea parte din baieti cand te duci la ei, te cheama sa ti-o vare. Deci tine minte ce ti-am spus.

| RobertIDiablo a răspuns:

A vrut sa vada cum ai sanii >))
Ala era satul de l*ba si a zis sa incerce ceva nou, este nasol ca face asta pe strada si la persoane necunoscute. Daca o sa mai patesti asta, pe viitor incearca sa fii si tu o fire mai agresiva gen "mini Rambo" laughing. Daca nu te tin palmele / pumnii, poti sa tipi happy.

| Vikaa explică (pentru RobertIDiablo):

Asa am sa fac de acu in colo, dar speram sa nu se mai iveasca persoane de genu

| RobertIDiablo a răspuns (pentru Vikaa):

Daca mai ai probleme cu frica pe viitor, iti recomand sa-ti faci un joint, o sa te simti mai bine?