| niciunnume19 a întrebat:

Daca ma mut in Germania la vara si nu stiu limba, dar fac meditatii tot anul acesta si apoi fac si curs pe timpul verii acolo am sansa sa nu pierd anul scolar? Sau cum se procedaza? Acum sunt pe clasa a 9-a. Va rog ajutor, daca imi puteti spune tot ce este de folos. Funda daca vreti.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acolo sunt cursusi gratuite in Germania sunt si clase speciale tu isi dai seama ca nu o sa ai habar de nimic nu? nu stiu daca te baga in clasa in a 9 a, asa ca invata germana intre timp

| niciunnume19 explică (pentru RAY):

Mai pai eu invat anul acesta ( cat sunt in clasa a 9-a) si voi face si cursurile de acolo, insa doresc sa stiu daca acolo va trebui sa pierd un an sau daca o sa fiu tot in a 9-a sau daca voi trece in a 10-a

| RAY a răspuns (pentru niciunnume19):

Nu,treci pe a 10 ea, nepotica mea e in Germania si a trecut clasa dar e greu cu limba asta e chestia

| niciunnume19 explică (pentru RAY):

Pai si cum fac, nu voi sti limba foarte bine invatata 9 luni in Romania si 3 luni in Germania. Cum voi face la scoala?

| RAY a răspuns (pentru niciunnume19):

In 9 luni se prinde ceva de tine, apoi faci pe timpul veri curs de germana in Germania, eu isi recomand asa
1 invatare cuvinte noi filme, muzica, cursuri online
2 scriere gramatica
3 citire e greu
nu o lua invers, nu o lua cu gramatica, trebuie sa inveti cat mai multe cuvinte noi germane, si eu o invat de maine trebuie sasi pui ambitia ca vrei ma intelegeti eu am invatat engleza din filme fara cursuri

| niciunnume19 explică (pentru RAY):

Engleza am invatat, stiu destul de bine, insa mi-am facut probleme cu scoala, voi invata cu o profesoara de germana cat timp sunt in Romania.
Multumesc mult pentru ajutor

| Julian1D a răspuns:

N iti face griji caci caci si eu sunt in aceeasi situatie, si eu ma mut vara asta definitiv cu familia in Germania-nurnberg, iar tatal meu s-a interesat la scoala la care ma va inscrie, iar directorul i-a spus ca din start voi pierde un an, dar nu iti fa grji ca nu sti limba deoarece cand vei ajunge acolo, vei auzi doar germana iar in cateva saptamani o sa intelegi cat de cat, dar mai ai si un avantaj ca si mine, acela este ca ma voi duce la sfarsitul lui iunie, iar pan aincepe scoala am timp sa invat. aaa am uitat sa iti spun ca tatal meu a spus ca in timpus scoli voi face 2 ore la scoala pentru a invata limba, dar daca stii engleza este un avantaj.
in ce oras vei locui?