| Roby860 a întrebat:

deci ma cheama Alina, sunt sora lui Roby, si vreau sa va intreb cum pot aborda un caine pe strada..adica cum sa fac sa il mangai fara sa ma muste..sa ii placa si lui. Repede va rog raspundeti ca mai e o saptamana si incepe liceul si o sa vad multi cateii draguti pe strada. P.S. se poate sa imi spuneti daca as avea sanse sa gasesc pe strada un husky, e rasa mea preferata? Un husky mi-ar placea sa mangai, sa il abordez...mda era sa uit ca dau si funda mare si frumy :* pup u

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda funda aia imi mai lipsea

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele fete vor sa abordeze baieti, tu vrei sa abordezi caini, fiecare cu gusturile luilaughing))

| Roby860 explică (pentru anonim_4396):

Nu iti dau funda mare si frumy findka rîzi de mine tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roby860):

Oo serios? Plang

| Roby860 explică (pentru anonim_4396):

Cred si eu ca plangi findca nu ti-am dat funda happy tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Roby860):

Mda funda aia imi mai lipsea

| ralu312 a răspuns:

Buna! Voi fi sincera si serioasa cu tine. Nu, nu ai sanse sa gasesti vreun husky sau vreun buldog german (cum am vazut la alta intrebare ca iti doresti) pe strada. De ce? Pentru ca acesti catei sunt de rasa, iar stapanii lor nu isi vor lasa niciodata cateii singuri pe strada. Daca gasesti unul bine ingrijit si de rasa, eventual si cu zgarda inseamna ca poate cineva l-a pierdut si frumos ar fi sa il lasiacolo unde l-ai gasit pentru ca probabil cineva il cauta. Ce vei gasi pe strada? Catei slabi, nemancati, unii poate si raniti, in niciun caz de rasa. Daca vrei sa faci o fapta buna, ai putea adopta un catelus de la un adapost de animale, ce catelus vrei tu, dar sa te astepti ca probabil vor fi niste corcituri (nu e rau sa fie corcituri pentru ca sunt si ei catelusi si au suflet). Daca faci asta iti recomand sa iei un puiut, pe care sa il obisnuiesti incet incet cu tine si cu viata ta. Vei vedea ca te vei atasa mult de el. O alta varianta ar fi sa cauti anunturi in care sunt catelusi (puiuti) de vanzare. De obicei sunt sumpi, insa poate ai noroc si il gasesti la un pret mai ieftin (asta pentru ca stapanul vrea sa il vanda mai repede). Daca intr-adevar iti doresti sa iti cumperi un catel de pe un site de anunturi, ar trebui sa te gandesti bine si sa alegi catelusul la pretul cel mai convenabil (nu te uita daca sunt de rasa sau nu pentru ca aceia sunt cei mai scumpi si in plus la ce iti trebuie unul de rasa? Il vei duce la vreun concurs canin la care sa iti trebuiasca pedigree si multe alte lucruri? Nu prea cred. Cred ca iti trebuie un prieten de joaca, un sufletel care sa te iubeasca neconditionat) Daca vrei sa "abordezi" catei pe strada, adica sa iei un catelus acasa, nu te astepta ca il mangai si el va veni cu tine. Trebuie sa ii duci cateva zile mancare (paine, lapte, in functie de ce varsta are), sa ii aduci o paturica pe care sa doarma (in caz ca stii locul exact unde doarme catelusul), sa ii castigi increderea, sa vada ca iti pasa de el si mai apoi POATE va veni acasa la tine. Dar eu nu iti recomand sa faci lucrul asta. Adica ii poti ajuta pe catelusii amarati de pe strada(ai mare grija la cei agresivi pentru ca te pot rani si iti pot face mai mult rau), dar nu iti recomand sa ii iei singura acasa, ci dintr-un adapost de animale. Sper ca te-am ajutat cumva si nu uita sa te consulti cu parintii tai daca vrei sa adopti/cumperi un catelus si sa primesti acordul lor. P.S. Cati ani ai, Alina?