| SkittlesS a întrebat:

Imi puteti spune niste lucruri interesante despre Malta?
Si care este Brandul lor?
Funda + vot!
(scuze de categorie... e urgent)
StupiDream

1 răspuns:
| noely a răspuns:

Malta numără cca. 400.000 locuitori, cetăţeni ai statului maltez, precum şi un număr semnificativ de rezidenţi (în special britanici în vârstă, retraşi aici, la pensie, datorită climei excepţionale şi a costurilor extrem de convenabile), pe o suprafaţă redusă, rezultând astfel o densitate a populaţiei ridicată, de 1249 locuitori pe kilometrul pătrat. Astfel, Malta este ţara cu cea mai mare densitate din Europa şi a treia ţară ca densitate din lume. 94 % din populaţie locuieşte în mediul urban.
Valletta privită noaptea

Datorită influenţelor siciliene, populaţia malteză aparţine oarecum şi grupei romanice. 1, 8% din locuitorii Maltei sunt de o altă naţionalitate decat cea malteză. Limbile oficiale sunt malteza şi engleza. Şi italiana este vorbită dar într-o pondere nesemnificativă. Limba malteză este o limbă cu puternice influenţe semite, în special arabe.

Oraşul Gozo are aproximativ 30.000 de locuitori, în timp ce localitatea Comino 3 locuitori permanenţi. Pe Comino locuiesc permanent: un cuplu de hotelieri, soţ şi soţie, şi un poliţist (detaşat şi înlocuit periodic).

Brandul" istoric al insulei este dat de Cavalerii Ioaniti, asezati in Malta in anul 1530. Cavalerii si Ordinul de Malta au iinzestrat insula cu monumente ce dau splendoarea arhitecturala a insulei, si fac din ea o destinatie turistica foarte cautata. Orase, fortartarete, palate si biserici stau marturie a investitiilor "imobiliare" facute de Cavalerii de Malta. Crucea malteza este un alt insemn asociat ordinului de Malta.