| AfumataSunca a întrebat:

Buna, TPU!
La ce varsta credeti ca ar trebui sa ai iubit, sa te machezi etc?

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Asta depinde de persoana, când te simți bine și pregătită (la machiaj ma refer), acum dacă ai 12 ani și vrei sa te machiezi, îți dai seama ca nu vei arata prea ok dar dacă te simți bine, asta contează.

Faza cu iubitul, depinde și ce vârstă va avea iubitul tău. Eu te sfătuiesc după ce faci 16 ani, vei gândi mai matura, mai limpede și conștientă, asa pana în 14 ani, vei fi doar imatura și ai curiozitatea aceea sa încerci lucruri noi dar tocmai de aceea, vei face greșeli care nu pot fi reparate ex: faci sex cu el și poate ramai însărcinată sau după ce ați facut, după 2 zile sa se despartă de tine și tu vei suferi pentru asta, intelegi? Nu ești încă stabila emoțional și ai controlul deplin emoțional la vârste asa fragede. Desigur, poți sa na ai un iubitel cu care sa vorbești, sa te plimbi, poate sărut dar atât, însă e greu sa te abții sa nu faci mai multe.
Vei suferi mult și nu merita, vei ajunge poate la extreme din cauza asta.

Sfatul meu, după 16 ani dacă crezi ca ești pregătită, poți sa îți faci relație, dar nu cauta, ce este al tău, este pus deoparte pentru tine și te va găsii exact când nu te aștepți, dar dacă ești într-o continua căutare după print, nu îl vei găsii.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iubit cu mers de mână, îmbrățișări, mici pupături mi se pare ok și de la 13-14. Machiat... cât mai târziu și cât mai puțin. Adică clar nu zilnic fond de ten că-ți sufoci tenul. Un eyeliner, un rimel, un ruj e ok și de pe la 14-15 dacă chiar simți nevoia

| Legion7X a răspuns (pentru Adry05):

13 ani, iubit? Nu recomand. Trebuie să învețe sau să facă altceva, nu gânduri erotice. Este timp și pentru astfel de lucruri.

| Adry05 a răspuns (pentru Legion7X):

Foarte erotic să te plimbi de mână cu-n băiat și să te îmbrățișezi, demn de filme por.no ce mai

| Legion7X a răspuns (pentru Adry05):

13 ani Este o vârstă mică și inocentă pentru relații. In fine este o părere de-a mea. Eu nu încurajez, așa ceva, pentru influențare.

| Navzharah a răspuns:

Salut.

Nu este o varsta fixata, aici depinde de gusturi.
Sa iti spun sincer, am avut o relatie pe la 14 care a durat o gramada si apoi ne-am despartit, am stat ce am mai stat si mi-am facut alte prietene dar nu ma mai impresiona niciuna fiindca toate aveau 15, 16 ani.
Ai sa simti tu cand este nevoie sa ai un prieten, ai putea sa incerci chiar acum sa vezi daca iti place, daca nu, mai astepti.
Cat si despre machiat? Uite, eu ca baiat cu principii si gusturi ridicate la adolescente, imi plac fetele care nu se dau cu machiaj, care au frumusete naturala. Daca ti s-a mai zis ca ai frumuste naturala, profita de asa ceva si nu te da cu machiaj fiindca mai mult de 60% de baieti, adora fetele cu frumusete naturala.