| popana a întrebat:

Buna TPU ma ajutati si pe mine cu ceva am teza la romana cu genul liric sunt in clasa a8 a si le spun celor care au dat teza sa imi spuna si mie ce contine teza dau funda!

Răspuns Câştigător
| catalinalina a răspuns:

Un text la prima vedere din care sa extragi niste cuvinte, explicarea titlului textului(5-10 randuri), explicarea unui semn de punctuatie(3-5 randuri). in partea a doua iar un text la prima vedere din care iti pune niste intrebari cu raspuns complet (gen CARE ESTE AUTORUL TEXTLUI?-AUTORUL TEXTULUI ESTE...), finctie sintactica si valoare morfologica, cazuri, si apoi apartenenta (demonstratia) ca apartine genului liric (in vreo 15-20 randuri)

| popana explică (pentru catalinalina):

Chiar cam asa mi-a dat

| catalinalina a răspuns (pentru popana):

Acum in clasa a 8-a se daui tezele dupa un oarecare model de subiect de la sfarsitul clasei, cel de admitere la liceu (sau nu stiu cum se num), iar profa ne-a luat dupa acel model si ne-a dat exact, doar ca a schimbat cuvintele si textul pe care l-am folosit la clasa... sper sa iei nota mare :*