| alina3322 a întrebat:

Buna TPU! Simt ca persoanele cu care ies nu sunt potrivite pentru mine, nu vad nimic in ele si nu imi inspira nimic, simt ca locul meu nu este cu ei si ca nu asta e scopul meu si nici nu stiu/vreau sa imi fac prieteni noi. Sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si atunci de ce mai stai prietena cu ele?
Leapa-da-te scurt si direct de oameni negativi si rau-intentionati din grupul tau.
Nu recomand sa o faci treptat, ci deodata simplu si direct, fiindca lungeala asta nu face decat sa-ti lungeasca agonia. raul trebuie retezat deodata!
Prietenii ii schimbi intotdeauna, mai ales cand te trag in jos dupa ei.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca simți că nu ești pe aceeași unda cu ei, simplu, ii înlocuiești.Pare sadic și din topor, însă decât să stai cu niste oameni care nu îți inspira nimic, mai bine ieși cu niste oameni cu care poți rezona.
Astfel de oameni îi poți găsi prin oraș, ori pe net.

| StoicAnalysis a răspuns:

Tine-te de studii/munca si fa-ti hobby-uri ce iti plac. O sa gasesti persoane cu interese comune eventual, ori la locul de munca sau scoala, ori la hobby-ul respectiv. De exemplu:
Iti place sa zicem pictura, du-te intr-un loc unde sunt oameni ce picteaza si schimba idei sau pareri cu ei, si poate iti vei face prieteni acolo.

| sammie a răspuns:

Socializează, ieși pe-afară. Spor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să rupi legătură cu acele persoane. Nu deodată, ci treptat. Mai bine singur decât într-o companie toxica.