| EmilyCollins a întrebat:

Buna vreau sa invat sa cant la chitara. parintii mi-au spus ca trebuie sa ai auz musical ce inseamna asta? dau funda celui mai explicit raspuns

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Se refereau la faptul ca trebuie sa ai ureche muzicala pentru asa ceva, in sensul de a fi capabil sa faci diferenta intre notele muzicale, de a retine un fragment dintr-o melodie corect si asa mai departe. Insa nu iti trebuie o capacitate extraordinara ca sa inveti sa canti la chitara. Poti invata chiar si de pe Internet- sunt o multime de cursuri pentru incepatori si nu numai. Doar ca este destul de mult de munca, insa daca iti place si vrei cu adevarat, nu ar trebui sa fie nicio problema.

| Anonima264 a răspuns:

Auz muzical, adica sa ai ureche muzicala...

| theodor97 a răspuns:

Urechea muzicala este doar o expresie care ne spune ca unii oameni au aptitudinea de a retine corect o melodie, pe cand altii nu o au. Sa ai ureche muzicala, dupa mine, inseamna sa asculti o melodie, sa o poti interioriza, iar daca ai dispune de capacitatea de a reproduce sunetele auzite (sa canti la un anumit instrument ori ai o voce foarte buna) ai putea canta la randul tau melodia auzita, fara greseala.