| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua dragi prieteni, am vreo sansa de vreun job la 16 ani? Avand in vedere, ca ma pricep la ceva? Vreau parerile voastre, si dau si funda

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Depinde la ce te pricepi si la persoanele din jurul tau.
Ce vrei tu este o oportunitate iar chestiile de genul se gasesc cam greu... trebuie ori sa cauti foarte mult si sa ai un noroc fenomenal ori sa ai vreo ruda sau cunostiinta care sa te angajeze.

De ex cunosc persoane de 16-17 ani care lucrau la restaurante/firme detinute de prieteni de familie sau de rude.
Un baiat de 17 ani lucra de la 16 ani in web design dar tatal si fratele sau mai mare cu asta se ocupau si l-au invatat si pe el.
Tatal era la o firma iar baiatul facea din cand in cand proiecte mici pentru acea firma si primea niste bani.

Am avut prin clasa a 10-a o colega ce lucra ca "ursitoare" part-time.
Adica dupa scoala mergea la petreceri de copilasi imbracata in zana, printesa etc.

Trebuie sa te interesezi si sa actionezi daca vrei ceva.
De asemenea trebuie sa vrei sa muncesti, sa ai ce sa oferi in schimbul acelor bani.

De ex daca esti olimpic la o materie poti sa meditezi "pitici" la acea materie dar trebuie sa fii realist caci nu o sa poti cere nici macar jumatate din cat primeste un profesor.

Invata ceva, vezi oportunitatile si pana la urma o sa reusesti!

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

Eu ti-as recomanda sa nu te angajezi totusi sau sa nu incerci ceva extrem caci o sa iasa rau.

Sa nu-ti neglijezi studiile pentru cativa bani de buzunar!
Mai tarziu o sa regreti asa ca tine minte. Scoala este prioritatea cel putin pentru moment.
Munca o sa vina mai incolo.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Ma gandesc la munca "freelance". happy Nu un job neaparat.
Mersi de sfaturi.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant.
Te-ai gandit in ce domeniu sau pe ce site vrei sa intri?

Ex: stii photoshop, web design, scriere de articole in engleza sau vrei altceva?

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Web design/development.
Stiu engleza.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

16 ani spuneai... Bravo!
Fii atent! Daca nu iti reuseste de prima data atunci sa nu te descurajezi. Esti mic *ceea ce este super* deci daca inveti acum atunci ai sansa ca la facultate sa poti face niste bani de buzunar frumosi din freelancing.

Alta idee ar fi sa dai meditatii de web design celor ce au 0 cunostinte in domeniu in caz ca nu iti reuseste.

Succes!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

"Nu am zis ca am 16, pana la 16 planific sa invat mai multe Strategie."
Mersi mult!

16 răspunsuri:
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Multi inainte laughing

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Nu am zis ca am 16, pana la 16 planific sa invat mai multewinking Strategie.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar totusi ti-am urat multi inainte. Sa cresti mare, am zis ceva gresit? laughing

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Ti-as zice ceva politicos, dar nu ma pricep. sad
Multi inainte si tie...
Eu prefer asa mic, e mai bine.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos.
Te pup kiss

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Awwwh... :*

Nu mi s-a mai intamplat, nu stiu ce ar trebui sa zic.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa zici nimic, dragule! happy

| anonim_4396 explică (pentru DenisaNicoletaG):

Bine draguto happy
Seara placuta!

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru anonim_4396):

Merci, la fel happy

| suntsuper a răspuns:

Exista fabrici care angajeaza pe timp de vara