| anonim_4396 a întrebat:

Ce ponturi imi puteti da pentru bac-ul la romana? Mai ales la prima parte. Nu stiu ce sa reinnoiesc, adica as vrea niste explicatii..cum sa procedez sa fiu punctata cu maxim? Ce sfaturi imi dati voi? Sunt la profil umanist.

7 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

După tematica schimbata la bac. Nu știm ce sfaturi sa ți dam pentru prima parte?

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Eu dau anul viitor si ma tot depuncteaza profesoara desi ii scriu acolo imi pune semnul intrebarii si nu inteleg de ce..nu prea explica nici ea si mi-e greu. daca ai putea sa mi spui care e cheia sa scriu mai mult poate si cat mai bine?

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie in primul rand când iei paragraful din text sa l pui cu ghilimele, deoarece nu e scris de tine.
Și sa fii atenta la întrebarea care îți este pusă. O citești de mai multe ori, și după dai un răspuns concret.
Eu când am dat în 2015 erau subiectele cu sinonime, etc. Dar s-a schimbat din ce am înțeles. La "în opinia mea", date clare, ceva bazat pe realitate. Nu trebuie neapărat să scrii nu știu ce citat, sa introduci nu știu ce poet. Eu nu am făcut asta. M-am bazat pe realitate. La ce m-ar ajuta, și la ce nu m-ar ajuta.
Și am luat 7.45. Pentru mine a fost suficient.

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Iti las un mesaj privat

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns:

Hei! Și eu dau bacul anul acesta și sunt la profil umanist. Tu trebuie sa te concentrezi foarte bine ce îți cere cerința. Totul este in text și trebuie să fii atenta ce iti cere cerința exact. Iar la punctul B, trebuie să ai cuvintele la tine și trebuie să știi cum să formulezi ideile principale ca să iei punctajul pentru acei conectorii. Sper că te am ajutat. Multă baftă!

| anonim_4396 explică (pentru Zxcvbnmasdfgh):

Mult succes, doamne ajuta sa iei nota mare. Pupici si multumesc mult?

| Zxcvbnmasdfgh a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne ajută și ție! Bafta în continuare!