| Aduuu a întrebat:

Ce sa fac cu fumatul?! Am tras inca de acum 2 veri dar nu era nimic serios.De vreo saptamana am fumat aproape in fiecare zi.Inca din prima, prietenii mi-au spus ca decat sa trag in gat(cu riscul de a face cancer)mai degraba fumez serios! Si asa a inceput totul.Primele fumuri au fost grele caci ma durea gatul foarte rau! Dar acum totul este bine si ma simt minunat cand am o tigara! Ai mei m-ar omori daca ar afla, pentru ca asa sunt ei.Nu m-ar mai lasa afara si cred ca mi-ar da si cateva palme! Stiu ca nu este bine ce fac, stiu cat de grav este sa fumez da nu pot sau nu vreau sa le las.Nu cred ca o fac de baietseala! Nu am nevoie de critici gen " nu mai fuma ca dai banii pe prostii."Vreu raspunsuri de la oamenii care stiu exact sentimentu! Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Si eu eram la fel ca tine
Cand incercam sa trag in 'mine' parca inghiteam un pumnal nu fumulhappy
Primul fum e greu dupa restul...de la sine
Daca tie iti place
Eu de ce as incerca sa imi racesc gura de pomana sa iti zic ca te omori singur?
Eu iti spun exact ce vrei sa auzi
Daca iti face placere dai bataie
Sunt doar bani arsi de pomana
Asta este sfatul meu
un fumator inrait (acu mai sting cate 2 3 rareori)

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu am fumat pe la 8 - 9 ani asa apoi m-am lasat si pe la 15 ani am mai tras o tigara dar am pus capac definitiv e o prostie sa fumezi tu daca continui ajungi sa mori pe la 60 - 70 de ani dar e decizia ta sa traiesti asa.

| CandyTetris a răspuns:

Nu conteaza cum tragi, daca ai predispozitie si combini tigarile cu alte chimicale, gen sucuri/chipsuri, tot ai sa faci cancer.Partea buna e ca jumatate din lupta e psihicul.Nu fumezi de destul timp incat corpul sa-ti fie dependent.Totul e sa vrei si sa poti sa le rezisti "prietenilor".
P.S.:Odata ce vrei sa te lasi, conteaza mult sa ai pe cineva sa-ti dea o palma atunci cand ceri o tigara.Hope I helped.happy

| PinkkRosee a răspuns:

Si varamiu(19 ani) a avut aceeasi problema.El si-a cumparat un fel de plasturi pe care i-a purtat si l-au scapat de nevoia de a fuma.Eu cred ca acestia pe care tu ii numesti,, prieteni''iti sunt dusmani deoarece iti vor raul, nu binele.Si cine iti zice:nu mai da banii pe prostii'' iti vrea binele si nu vrea sa te vada suferind...*fundita*winking?

| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Si eu m`am simtit rau de tot ca am citit intrebarea.

Ai grija fata draga, sa nu te prinda parintii. Daca mai fumezi o sa-ti miroasa hainele! happy
Iti spun corect,deoarece mie mi s`a intamplat si acum nu mai fumez happy. De fapt, nu mai vreau!

Pa, pa.

| Anturaj a răspuns:

Daca fumezi s-ar putea sa faci cancer, hai ca iti dau un exemplu:Ti-se ingalbenesc dintii, si cel mai rau este ca imbatranesti foarte repede! Profesoara mea de engleza are 37-39 de ani parca si arata de zigi ca are 58.Ai gija dar faci ce vrei...
Stii ca daca tu fumezi intr-una dupa un timp s-ar putea sa nu te mai poti abtine adica simti ca trebuie sa tragi ceva si nu ai ce.
Sper ca o sa te lasi ar trebui dar mai sti la ora actuala trebuie sa incerci si asta sa vada toti ca esti taretongue

| ღNameღ a răspuns:

Eu nu a sa iti spun nimic urat pentru ca, evident ca e decizia ta,.Iti zic doar o idee, ca in felul in care tu fumezi, te distrugi pentru ca tigara ia 14 min din viata, doar 1, si te omoara una cate una.Incearca doar sa ste lasi si sa nu fi si tu ca ceialti romani

| msk a răspuns:

Bă, nu fumaţi. Au existat cazuri de sanatorii mistuite de flăcări din cauza unui muc de ţigară care nu a fost stins cum trebuie.

| Sclerozul a răspuns:

Si cat ma gandesc ca mare parte din clasa mea fumeaza, cand ma gandesc ca am persoane langa mine care fumeaza...dar cand ma gandesc ce e aceea tigara imi vine o scarba asa de mare chiar de toate persoanele pe care le cunosc si le respect parca nu as vrea sa le mai vad.Si totusi,trebuie sa ai taria de caracter necesara,trebuie sa fi constient ca asta e un rau,si eu vreau sa traiesc viata cu toate greutatile ei, dar nu asa. Daca vrei sa fumezi doar de a deveni mai,, la moda,, sau pentru alt potiv de acest gen pentru mine esti un om 0. Dar daca fumezi pentru o adevarata suparare(cea e foarte putin probabil) parca nu e vina ta asa mare.Dar oricum nu te pot judeca, dar tine minte, darul de a traii este doar o data.

| Aduuu explică:

Ma credeti ca deja sunt dependenta.Azi nu am fumat deloc si m-am simtit rau de tot!