| Ramo137 a întrebat:

Ce sa fac daca am rupt legatura cu o fata, ce eram amice cat de cat, insa ea ma jignea pe la spate si barfea iar in fata imi vb frumos. Are probleme de comportament, i se pare normal sa injure, sa critice pe toti, sa fie rautacioasa. A zis ca asa e ea desi in primele 3 luni s-a prefacut o dulceata...

Acum, mi-a trimis cerere dupa 3 luni.
Insa in trecut i-am dat 4 sanse in care i-am spus ca nu mi se pare ok ceea ce face si nu a dorit sa isi schimbe comportamentul. Chiar m-a injurat si a iesit.

Afara m-a luat in brate odata si mi-a spus te iubesc )) (fiindca am ajutat-o cu niste probleme emotionale, dar eu cu asta ma ocup, ajut multa lume si le sunt aproape emotional). Insa, dupa un timp a vb urat si rece, asa i se pare normal ei sa fie. Desigur probabil cand nu mai a avut ce sa castige

Nu am putut intelege cum cineva te poate face in toate felurile si sa minta despre tine pe la spatele tau, la altii si in fata sa rada si sa nu isi asume ceea ce face. Face glume nerespectuoase si sare calul de multe ori. Totusi la o varsta de 24 de ani, nu mai vorbim de adolescenta. Nu stiu ce e in mintea acestor oameni, iar asta ma face sa ma simt ciudat, fiindca as dori sa inteleg daca e lipsa empatiei sau lipsa constiintei sau ambele.

Răspuns Câştigător
| Anjaa a răspuns:

Expunandu-ti problema pe internet nu vei rezolva nimic.
Crezi ca după ce ti-a inselat încrederea de nenumărate ori se va schimba fix acum? Iti spun eu ca nu. Ce mai poți astepta de la ea? Va gresi mereu, cel mai bine e sa stai departe de ea. Faptul ca ti-a dat cerere te neliniste-te? Pur și simplu ignoro-o sau sterge-o și ai grija de viata ta și de persoanele pe care le accepți lângă tine. Nu ai nevoie de drame ieftine, de persoane false sau de prieteni pe interes.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Na păi ești fraieră că-ți pierzi timpul și dai atât unor oameni de nimic

| Ramo137 explică (pentru Adry05):

Asa e, nu te contrazic. Empatia pentru altii m-a omorat multi ani

| Adry05 a răspuns (pentru Ramo137):

E bună empatia până la un punct, trebuie să-ți setezi totuși și niște limite. Ajută cât timp nu te pune pe tine într-o postură proastă, acolo încep oamenii să-și piardă respectu pentru tine.

| Ramo137 explică (pentru Adry05):

Clar asa a fost mereu, mersi

| Ramo137 explică (pentru Adry05):

Asa ii, a venit si si-a cerut scuze, a zis ca a fost proasta si ncapatanata si regreta ca s-a purtat asa cu mine. Vrea sa mai vorbim, i-am spus ca mai vedem cum o sa decurca lucrurile. Sincer nu am incredere, omu nu se schimba hopa hop imediat niciodata, desi i-am zis ca mai vedem, acu sa vad cum o spun tot diplomat ca nu doresc sa mai vorbim. Ma gandesc ca e foarte orgolioasa si cu greu a spus scuze. Dar eu simt ca ar dori ceva in schimb, din nou, sa o ajut la toate...

| MihaelaDart a răspuns:

Genul asta de persoane trebuie sa fie evitate, excluse din viata ta cu totul. Sunt persoane doar cand doresc ceva de la tine si apoi iti intorc spatele si te vorbesc de "bine".
Din tot ce ai povestit exact asa am avut cea mai buna prietena pe care am crezut ca imi este, timp de 15 ani pana cand nu am mai suportat-o si am eliminat-o definitiv din cercul de prieteni. Prefer sa am mai putini prieteni, decat una care ma mananca pe la spate si apare cu fata de pisicoasa la mine, de nevinovata. Clar NU. Si la mine aceasta "prietena" mi-a fost colega de gimnaziu pana in facultate si dupa terminarea ei. Cand am terminat prietenia aveam amandoua 29 de ani, astfel de comportament, nu numai la adolescenti se regaseste, la orice om needucat, parsiv si cu intentii nu tocmai bune.

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Sunt total de acord cu ce ai spus si imi pare rau ca ai trecut prin asta. Respectul de sine pe primul loc, mereu.
Totusi cred ca frustrarea mea este dc tot are tupeu sa incerce acum iar dar o arde tot prost, desi nu a avut obrazul sa isi ceara iertare si sa isi modifice comportamentul. Ma rog. prostia si ego ul e mare.

Iti urez sa ai parte de oameni de calitate, si sa nu scazi standardele nici daca simti ca singura nu ai mai suporta! (In caz ca te simti singura si ispita sa vb cu un om de cacao e mare).
Succes :*

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deci te ocupi cu probleme emoționale.
Dar acestea sunt probleme comportamentale.
Spui că te simți ciudat.
Aceasta este o problemă emoțională.
Astfel o problemă comportamentală a ei s-a tranferat la tine ca problemă emoțională.
Interesant.

| Ramo137 explică (pentru sadrian46):

happy Empatia, la care inca lucrez si mai am mult... inca mi se transmit emotiile celorlalti si le simt pe pielea mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-ai întrebat dacă activez în domeniul psihologiei. Nu. consider știința psihilologiei actuale ca o pseudo știință.
De ce mai stau pe acest site? Îmi place să ajut oamenii.

| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi să ignori astfel de persoane și scapi de griji.

| Ramo137 explică (pentru Andreeush):

Si-a cerut scuze si a zis ca a fost proasta si regreta ca s-a purtat asa cu mine. Vrea sa mai vorbim, i-am spus ca mai vedem cum o sa decurca lucrurile. Sincer nu am incredere, omu nu se schimba hopa hop imediat niciodata, desi i-am zis ca mai vedem, acu sa vad cum o spun tot diplomat ca nu doresc sa mai vorbim. Ma gandesc ca e foarte orgolioasa si cu greu a spus scuze. Dar eu simt ca ar dori ceva in schimb, din nou, sa o ajut la toate...

| eckblume a răspuns:

Prietena ta care nici nu se poate numi prietena pare ca are probleme afective si de conduita. Pari o persoana foarte grijulie din moment ce iti dezvolti empatia. Cred ca fata aceasta are tendinte de personalitate borderline. Poti citi mai multe aici: https://www.revistagalenus.ro/......onalitate/
Oricata intelegere si empatie ai avea cu astfel de persoane, tot vor aparea situatii dificile. Daca ai de gand sa te impaci cu ea si sa ii fii alaturi, ai grija sa nu te afecteze. Sa ii spui cand nu esti de acord cu ceea ce face. Tu pari o persoana sufletista. Ar fi mai bine pentru tine sa te departezi de ea.

| Ramo137 explică (pentru eckblume):

Desigur stiu si ma gandeam ca ar fi posibil sa aiba acesta problema. Invat psihologia de ceva anisori buni. Insa m.am indepartat de ea de cateva luni bune.
Nu am cum sa o ajut. Mai ales daca ea nu considera ca are o problema.
Da, sunt o persoana foarte sufletista si grijulie la ceilalti. happy

Multumesc de raspuns!