| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre parul lung?

Cum se ingrijeste el?

Ce e toxic pentru el?

Ce il face sa cada?

etc.

Vreau sa aflu mai multe despre par, in special parul lung.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Ok... Parul lung, departe de a fi practic da in general un plus de feminitate si senzualitate. Totusi exista si unele femei pe care parul lung nu le avantajeaza deloc. Vorba aia: port ce-mi sta bine, nu ce e la moda.
Parul lung trebuie tuns cam la 2 luni de zile(doar varfurile), pentru ca atunci cand e despicat are un aspect aspru, neplacut si pe deasupra se si rupe. Daca alegi varianta tunsului acasa, procura o foarfeca profesionala, de calitate, pentru ca una normala de cele mai multe ori nu taie perfect si duce la "inspicarea" acestuia.
Pentru pieptanarea parului lung e obligatoriu sa fie utilizata o perie din par natural, deoarece spre deosebire de alte tipuri de perii nu il rupe si scade riscul degradarii. De asemenea, desccalcirea se va face incepand de la varfuri(nu e deloc indicat sa tragi de el aiurea, pentru ca il rupi si grabesti procesul de degradare)
Pe cat posibil, parul lung NU se usuca cu foehnul. El trebuie tamponat cu un prosop curat si apoi lasat in aer liber sa se usuce singur. De asemenea, trebuie evitate placa, ondulatorul si vopseaua.
Pentru intretinerea parului lung se vor aplica saptamanal sau o data la 2 saptamani (in functie de necesitate si timp liber) masti naturale cu ulei de masline, galbenus de ou etc. (doar pe lungimea parului, mai ales daca acesta prezinta tendinte de ingrasare). Sunt usor de preparat(daca nu stii cum, gasesti pe internet o multime de "retete") si hranesc parul in profunzime.
Dupa cum stim, exteriorul nostru reflecta modul in care tratam partea interioara, asadar pentru rezultate foarte bune trebuie sa avem o alimentatie naturala si echilibrata. Vitaminele si mineralele sunt esentiale, iar hidratarea este de asemenea esentiala.

| Kylexy a răspuns:

Draga e parul tau doar tu stii ce e bine pentru el si ce nu.
Vopseaua in primul rand e "toxica"pentru parul tau.
Exista balsam de ingrijirea parului.
La multi ani!

| dulkika a răspuns:

Pai eu am parul lung, chiar foarte lung si imi tot cade.Bine adevarul e si ca am varfurile tocite. Dar vopseaua e foarte toxica pentru par si apa oxigenata care decoloreaza. Daca te dai cu apa oxigenata mai tarziu iti poate pica parul.winkingSi trebuie sa dai cu balsam ca sa iti fie mai usor de pieptanat si sa nu ti se incurce.Noroc!