| girl16flo a întrebat:

Cum vi se pare limbajul nostru, al adolescentilor de azi?

35 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Normal?raised eyebrows
Doar nu vreti sa vorbim ca bunicii cu "matale", "tovarasu`", "dumnealui" etc laughing)

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asa si asalaughing
Uneori bun, alteori nepotrivitwinkingPt mine e okwinking
Insa pentru ceilalti, care nu sunt adolescenti e ceva mai greu de inteles. Ei nu agreaza limbajul nostru big grin
Ca de exemplu: caterinca, vrajeala, cool, belea...si altele laughing
Noi adolescenti avem alte pareri.laughing

| psiholoaga a răspuns:

Obositor. Ma deranjeaza messengerismele si dezacordurile, in primul rand. Ma doare capul cand trebuie sa descifrez ceva scris cu 2 litere mici, una mare, bagate si niste cifre si niste @,$,*.
HepHap, tarerolling on the floor

| Antrax a răspuns:

Mishto mai asa de stradatongue

| SweetCandy a răspuns:

Tinand cont ca sunt adolescenta mi se para ok...insa stiu ca cei cu varsta mai inaintata nu venereaza limbajul astahappy
cuvinte gen misto, naspa, cool, nasol, true
ca sa nu mai discutam de "limbajul de pe mess"
happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Limitat.

| Klara a răspuns:

True happy
In schimb nu suport scrisurile de genul: ma k3aMa *** sHy SoOnT eM0 rolling on the floor

| marsy a răspuns:

Putin vulgarlaughing dar merge

| Cryssy a răspuns:

Pai... uneori e ok, dar de multe ori nu este atat de potrivit.

| buburuzAndreea a răspuns:

E doar o faza, doar nu o sa vorbim la nesfarsit asa! Am o prietena care trimite mesaje incredibil de codate: "hey, cf? n vdm may tz? pup. sry k n.am venit q u l strand iery." E groaznic de obositor, mai bine o sun ca sa inteleg ce vrea sa spuna fara sa-mi storc creierii. Cei care foloesc limbajul asta excesiv de mult, ar trebui sa se dezobisnuiasca la un moment dat. Iar cei care scriu asa in teze si lucrari, nu cred ca o fac pentru ca nu-si dau seama, ci din teribilism.

| Elly4all a răspuns:

Sa spunem doar ca este mult prea imbogatit!laughing

| fabiola a răspuns:

Ma doare mai mult cand vad ca nu se cunosc reguli elementare de scriere a cuvintelor, de exprimare, semne de punctuatie! Invatam limbi straine dar uneori nu ne intelegem intre noi...si e trist!

| Betty18 a răspuns:

E unul chiar normal pentru anul in care suntem si pentru ceea ce se intampla in prezent...acum lumea foloseste cuvintele urate cu o degajare...straight facehappy

HepHap
| HepHap a răspuns:

E misto de tot! Si am vazt k a cum nu l mai folositzi doar pe mess. cand eram proof, l vedeam si prin teze, lukrari. Ie aprpe indescifrabil. Io lash folosii peste tot, si pe epitafurile d p cruce, u ce zici? Dk nu stii sa scrii asa, esti fraieeeer!

| sorin a răspuns:

E cool pentru toti din tara o sa ii doara"n c..r

| snepy a răspuns:

Mi se pare ciudat si prea 1337 n00b hax0r lol omg ftw omfg =) :O :X =X (L) (///-o)emo

| adyth a răspuns:

Ma faci sa rad big grin

| kayan a răspuns:

Nici eu nu's chiar asa batran, dar nu mi se pare foarte diferit de cum vorbeam eu in generala/liceu/facultate... ce difera mult e limbajul folosit pe mess... mi se pare ori mult prea simplificat ori mult prea complicat... de foarte multe ori e greu de descifrat... insa asta e, lumea se schimba big grin

| Rizer a răspuns:

Coooooooooooooooooooool

| Rizer a răspuns:

Da sa stii ca ai dreptate este nepotrivit pentru varsta la astia care au13-14-15 ani.Ai perfecta dreptate
@girl16flo

| Rizer a răspuns:

Girl16flo cati ani ai?(curiozitate)

| girl16flo explică:

Eu nu as zice,, cooool''.winking as zice mult prea nepotrivit.nu mai exista respecthee hee

| girl16flo explică:

Am 16 ani..rasp pentru Leutzita

| Jupiter a răspuns:

Al tau e ok.

| Avril:x a răspuns:

Dar limbajul nostru pe messhee hee noi vb cv de genul astasadBuey shal cF ai fost azy la schoala.Eu am sthat acasaa)am intalnite persoane care asa vb big grin

| gabitzu_8696 a răspuns:

Pai nu am nimic cu el daca nu este exagerat
Cel mai rau ii atunci cand vb prea prescurtat ajungi sa scrii si la scoala in lucrari asalaughing am patit si de atuncea incerc sa numai vb cu prescutarile alea sau cu "si" in loc "si", "k" in loc ce "c"
A da. dar ma enerveaza atuncea cand cineva scrie cu @ in loc de a cu! in loc de i... mi se pare total aiurea

| bubukid a răspuns:

Doamne daca acum e asa... cum o fi in 2200 laughing app sti filmu ala onoare si respect....pfff....ce mai respect e si la noi acum

| kathessa a răspuns:

Pe mine ma enerveaza la maxim scrisul cu k si tot felul de prescurtari. Daca nu ai chef de scris, nu ai ce cauta la taste (nu tu, in general). Limba romana e bogata si frumoasa, ar trebui folosita.
Si ne mai miram de perlele de la examene... Pe mine nu ma amuza, ma infioara...

| DrageanElena a răspuns:

Eu as zice ca ...intr-un fel e bun... dar depinde de adolescenti...si in alt fel .prea cu fite... big grin

| eu_4161 a răspuns:

Este potrivit in afara de infuraturi.