| anonim_4396 a întrebat:

Daca vreau sa merg la drept sau la academia de politie la ce profil as putea sa dau? (la liceu) ce materii imi trebuie la baza? multumesc!

5 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Eu te sfatuiesc sa dai la filologie. Si eu sunt tot la filo si veau sa dau la Academie. Deci la Academie ( pe langa proba sportiva si testul psihologic), vei da examen din gramatica limbii romane, din istorie si gramatica unei limbi straine. La drept depinde de facultate, spre exemplu, din cate stiu eu se da examen la romana si economie, dar la altin alte orase se la romana si istorie. Depinde de oras. Bafta!

| Abracadabraash a răspuns (pentru Lynna):

As da la filologie dar nu stiu engleza sau alta limba sad nici latina..si cred ca imi va fi foarte greu

| Lynna a răspuns (pentru Abracadabraash):

Nu te speria. Latina va va lua de la zero, asa se intampla cam peste tot, pentru ca sunt foarte multi care nu au facut latina in generala, iar la limba straina depinde de profesor, dar in general cam tot de la zero de incepe. La mine asa a fost, si la alte prietene care au intrat la filo, la fel. Dar trebuie sa invati la latina si LM1 ( limba moderna 1) pentru ca dai teza.

| catablondu a răspuns:

Buna, varianta cu filologia e ok pentru ca e si situatia mea doar ca eu nu am prins perioada cu admitere la facultate. Ps: Daca te sperie cineva ca e greu la drept sa stii ca e greu doar daca nu vrei cu adevarat sa faci asta. Spor, indiferent ce alegi!

| tdbmarius a răspuns:

Gramatica limbii romane si istorie.