| anonim_4396 a întrebat:

Deci TPU. Nu stiu ce sa mai fac. Parintii mei (in special mama) nu ma lasa sa fac nimic. Vreau sa ies cu niste prietene sa ne plimbam (fac vreo 20 de minute pana acolo) plec la 19 de acasa si imi spune sa stau o ora jumatate. 40 de minute este numai drumul deci mai ramane foarte putin. Nu ii inteleg! :\ Ma lasa afara pana la 22, 23 numai cand sunt aproape de casa. crying Cand iau la scoala un 7 incep sa faca circ! Am terminat clasa a 9a acum si am luat premiul 3 deci am avut rezultate bune zic eu tinand cont ca sunt la liceu! De exemplu ieri am iesit cu o fata aproape de casa (pe care mama nu o prea suporta pentru ca se aud anumite chestii despre ea dar e prietena mea) si am stat de la 16 pana la 20:30 cand ea a trebuit sa plece! Cand am ajuns acasa mama a inceput sa ma certe ca nu ma satur de vorbit cu "aia" ca "nu ii place prietenia dintre mine si ea"
Ce sa fac sa imi dea mai multa libertate?

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cosmin1I a răspuns:

Sa vorbesti cu ea si sa o faci sa inteleaga ca nu e bine sa incerce sa te *protejeze* asa de mult.