| AnghelFelix a întrebat:

Frate, dacă o fată se supără pe tine ce este de facut acum? Gen nu vrea să vb cu mine, ce trebuie făcut? Am zis momentan să nu îi mai dau niciun mesaj, ce trebuie să fac să o împac?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu trebuie sa o impaci.

Daca incerci sa o impaci cand abereaza, ea, va vedea ca reprezinta o slabiciune pentru tine, si, direct sau indirect, va profita de asta, si va astepta mereu ca tu sa lasi de la tine, altfel spus, mereu tu va trebui sa faci sacrificii, mereu tu vei fi ala vinovat, asa ca, mai spun inca odata, daca abereaza si se supara din motive puerile, spune-i asta, si ca nu inghiti un astfel de comportament copilaresc.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te duci si-ti ceri iertare, daca ai suparat-o.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi tu, fetele sunt mai sensibile mai ales in perioada adolescentei cand trece prin prin tot felul de epape.
Momentan, lasa-o in pace cateva zile, dar nu de 2-3.
Cumpara un buchet e ghiocei, astepta cand vine de la scoala, ii zici ca iti pare rau ca ai suparat-o!
Nu mesaj, ci fata in fata, ochi in ochi!

| OldSoul a răspuns:

Depinde.

De multe ori fetele se supara fara motiv, sau pe motive puerile, daca incerci sa o impaci imediat, pierzi mai mult decat daca i-ai ignora figurele.

Iti recomand sa-ti iei putin timp si sa analizezi situatia si modivul din care e suparata.
Daca intr-adevar esti cu adevarat vinovat da, poti sa-i explici ce si cum, eventual sa-ti ceri scuze.

Insa, daca e suparata pe tine din motive puerile, mai bine-i spui ca abereaza si ca e ridicol sa se supere din asemenea motive, si ii spui sa te caute cand ii trece, daca-i trece.

| AnghelFelix explică (pentru OldSoul):

Un motiv absolut aiurea și banal...
Intrebarea mea e: Ce să îi vb ca să o împac?

| OldSoul a răspuns (pentru AnghelFelix):

Nu trebuie sa o impaci.

Daca incerci sa o impaci cand abereaza, ea, va vedea ca reprezinta o slabiciune pentru tine, si, direct sau indirect, va profita de asta, si va astepta mereu ca tu sa lasi de la tine, altfel spus, mereu tu va trebui sa faci sacrificii, mereu tu vei fi ala vinovat, asa ca, mai spun inca odata, daca abereaza si se supara din motive puerile, spune-i asta, si ca nu inghiti un astfel de comportament copilaresc.

| Plato a răspuns:

Depinde. Ce ai facut?

| AnghelFelix explică (pentru Plato):

Mă crede un om cu mai multe fețe, dar nu e deloc adevărat.Un șarpe, cum se spune mai nou.Scuze peste scuze i-am dat, dar ce pot să îi zic acum? Cuvinte potrivite am nevoie.

| Plato a răspuns (pentru AnghelFelix):

Daca s-a suparat fara rost, n-ai de ce sa te chinui s-o impaci. Daca ii e dor sa fie copil rasfatat, sa mearga la ma-sa. Personal, n-as accepta astfel de comportament imatur.
Asta daca ce zici tu e real si chiar n-a avut motiv.