| LishARTnam a întrebat:

Hei! Am 12 ani, si imi place de o fata din clasa.Este singura din clasa care (pentru mine) e frumoasa si desteapta.
Pana sa se termine scoala simteam(pentru prima oara) o atractie fata de ea, si incepeam sa ne uitam unul la altul pana ne inroseam si ne sopteam "Ce?" dupa ne uitam la altceva.
Vara, vorbeam mereu pe Facebook.Pana i-am zis ca o plac.Ea a spus ca ma place si ea, dar putin.Usor,usor am inceput sa nu ne mai vorbim atat de mult si am ajuns ca in a treia zi dupa ce a inceput scoala sa nu ne mai vorbim. Dupa ore am intrebat-o daca intra pe Facebook, dar ea ma ignorase.Au trecut cateva luni si am inceput sa vad ca vorbea cu 2 baieti din clasa, radea, zambea etc.Acei doi baieti erau cei care de obicei se prosteau, se laudau.Mereu cand are nevoie de exemplu de un servetel, se duce la o colega si acea colega nu are, ma ofer eu sa ii dau dar ea spune "Nu mersi, nu am nevoie" si se duce la cine gaseste.Incep sa cred ca ma uraste.Cateodata se uita la mine de parca i-am ucis pe cineva drag.
Stiu ca am 12 ani si ca ar trebui sa fac altceva si sa nu intru in chestii de genul, dar e singura fata care e "normala" din clasa si mereu ma simt trist cand vad ca nu sunt cel cu care rade si zambeste.
Ce as putea face?
Va rog sa nu ma jigniti.

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai ce sa ma faci. Probabil ca fata te-a placut si ar fi vrut sa fiti impreuna. Daca tu nu ai actionat, sentimentele i-au trecut si acum are alte interese. Nu ai ce sa faci ca sa o intorci la tine. Nu ai dupa ce sa plangi, la varsta asta relatiile sunt foarte superficiale si nu ar fi durat decat cateva luni. Ai putea incerca alta fata cu care "sa-ti faci mana", sa castigi experienta, sa nu-ti mai fie teama de fete si sa stii sa vorbesti cu ele.

| SkyPilot a răspuns (pentru SkyPilot):

Daca chiar vrei sa faci ceva ca sa te simti bine in sinea ta, ai putea sa ii ceri sa vorbesti cu ea intre patru ochi si sa o intrebi in fata daca ai facut ceva care sa o supere. Ii spui ca in trecut ti se parea ca va intelegeti bine, iar acum ti se pare ca te evita (ii poti da exemplul cu servetelul). Nu vei rezolva nimic, dar macar stii ca ai facut ceva.

| LishARTnam explică (pentru SkyPilot):

Buna idee, multumesc mult!

| LishARTnam explică (pentru SkyPilot):

Dar am stricat acea prietenie spunandu-i sentimentele?

| SkyPilot a răspuns (pentru LishARTnam):

Partea de prietenie, poate. Dar nu ai fi obtinut mai mult de la ea. Data viitoare mergi mai usor, ii faci complimente nevinovate ca sa o pregatesti.

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din pacate pentru tine nu ai nici cea mai mica sansa sa fii vreodata cuplata cu ea.Intrun fel este foarte bine ca s-a intamplat asa deoarece stii exact ce ai de facut pe viitor.Nu te intrista, viata e frumoasa si merge inainte si fata care iti este harazita va apare cand te vei astepta cel mai putin.

| LishARTnam explică (pentru corbulalbrosu):

As putea spune ca a fost un fel de test al vietii?

| LishARTnam explică (pentru corbulalbrosu):

Pot spune ca a fost un fel de test al vietii?

| agirll a răspuns:

Mai ai toata viata in fata! Sigur o sa mai gasesti o fata pe care sa o placi si sa fie pe gustul tau happy

| FlowInCuvinte a răspuns:

Tipule... Apuca-te de poezii ca ai talent.

| LishARTnam explică (pentru FlowInCuvinte):

laughing Faza e ca eu scriu cateodata versuri laughing