| DianaS2 a întrebat:

Hei TPU...am o problema destul de urata. Cred ca imi place de cel de care ii place celei mai bune prietene.
O sa ii spun prietenei "P" si celui in cauza "C". P si cu mine nu suntem la aceeasi scoala, suntem amadoua in clasa a 9a iar C este in clasa a 8a.
Il vad pe C in fiecare zi la scoala, eu sunt la 2 iar el la 3. Colega de banca a lui P i-a facut cunostiinta cu C si de atunci ea e chiar innebunita dupa el, n-am mai vazut-o niciodata asa si o stiu de cand eram la gradinita.
C. e prima persoana de care s-a indragostit cu adevarat, dar el nu prea ii da atentie.
Ea stie ca el imi e simpatic, doar atat. Am tot incercat sa stau departe de el ( mentionez ca nu am facut cunostiinta dar ne vedem aproape in fiecare pauza pe scari, coridoare ) dar nu pot, mereu cand trec pe langa el simt ceva ciudat.
Cand eram in clasa a 8a, anul trecut, eram cu el la acelasi etaj.Cand am trecut pe langa el pe coridor, era cu cateva colege de-ale lui si ele mi-au zis: "Vezi ca baiatul asta te place". Eu ramasesem "straight face, ok" si am plecat (nici macar nu le cunosteam pe fetele respective, si in plus C. nu era asa dragut
pe atunci).
Cand il mai vad pe coridor imi mai arunca priviri si asta e foaarte ciudat, nu stiu, parca e."chimie" intre noi..Ma simt groaznic, ce pot sa fac? Prietena mea mi-a zis sa imi faca cunostiinta cu el ca sa pot sa o ajut mai indeaproape, fiindca ea nu prea are curaj, dar i-am zis ca mai bine nu, fiindca nu vreau sa ajung sa imi placa de el.
Si totusi, aici am ajuns. Un sfat..va rog + funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Din câte înţeleg, prietena şi cu respectivul nu sunt iubiţi.Cred că nu contează că-l place şi ea.Acum depinde pe care şimpatizează el. Pune un amic comun să-l întrebe la care tine mai mult şi acţionează tu prima, ca apoi să nu regreţi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca,,p,,iti este chiar cea mai buna prietena,atunci trebuie sa-l vezi pe,, c,, ca pe un frate.Ea se asteapta de la tine sa o ajuti sa-si pastreze relatia, nu sa te bagi intre ei. Vorbeste cu el cat mai firesc, relaxat si gandeste-te ca nu-ti apartine(cel putin nu deocamdata).

Răspuns utilizator avertizat
| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru SarcasticallyPunished):

Am luat in considerare termenul de,, cea mai buna prietena,, de aceea am spus ca e bine sa stea deoparte.Dar te rog sa citesti si sa intelegi si ce am scris in paranteza de la final.Nu cred ca trebuia sa-i spun direct ca lucrurile se pot schimba si ca Diana, fiind cea mai apropiata de cei doi, in cazul unei schimbari, poate fi prima,, beneficiara,,.Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| yomantiti2 a răspuns:

..........nu e un sfat dar sti fa rost d nr lui vb cu el dar fara sa stie cu adv cine esti afla ce fel de pers este pe care fata place, intreaba daca te tine ii placa sau de alta fata si asa iti dai seama de felul de a fii de intentile lui tot pentru ca nu are rost sa iti faci prietena dusman si nici cu el sa nu fiiwinking