| Bufferia a întrebat:

Heii,am 15 ani si nu inteleg ceva.De ce toti adolescentii de varsta mea ma considera imatura? Adica pentru lucruri gen:nu injur,daca cineva comenteaza aiurea nu incep sa urlu (cu mici exceptii),sunt foarte miloasa adica daca vad o pisica sau un catel nu pot sa ma abtin sa ii dau sa manance ceva,rad tot timpul,sunt incapatanata si am momente in care ma bucur de absolut orice mai ales ciocolata.Da sunt lucruri pe care doar copiii le-ar face de obicei dar pot sa fiu serioasa cand e cazul si nu ma simt ok sa mi-se spuna ca sunt imatura cand nu sunt, numai ca nu prea am avut sansa sa vorbesc lucuri inteligente cu nimeni pentru ca la mine in clasa discutiile de genul nu prea exista.Ei ma vad ca fiind imatura as vrea sa le schimb parerea deoarece nu imi cade bine ca nu ma ia nimeni in serios.Cum sa le arat ca nu sunt chiar imatura si sa ii fac sa nu ma mai trateze ca pe un copil? Exclus sa ma comport ca ei, nu as putea sa injur sau sa fiu serioasa 24/24 sau sa rad doar la glume tampite sau cand cineva face haz de alta persoana.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

laughing Trebuie sa privesti din alta perspectiva.
Ce e lumea pentru tine? Acum cateva zile cineva tot de pe TPU avea probleme cu lumea. Si acum chiar m-am bucurat sa vad ca nu o mai intereseaza parerea celorlalti.
In fine... cei mai multi sunt in milocul lumii cum esti si tu. De acolo trebuie sa se strecoare spre margine. Si pentru asta trebuie sa treaca de multa lume. Dar tu stii ce vrei. Si asta te ajuta sa treci dincolo si sa nu te asemeni cu ei, "un oarecare". Nu iti dai seama ca daca te cred ei asa si tu te lasi purtata de parerile lor esti la fel? Si ei se lasa la randul lor, si nu cred ca vrei asta.
Dar doar unii cred asta zau asa... Nu exista si persoane care te considera altfel? Care nu te considera imatura cum zici tu? Eu cred ca sunt.
Eu zic ca, calitatile pe care le ai te fac mai matura decat ceilalti.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Selecteaza mai atenta oameni din jurul tau

| Bufferia explică (pentru RAY):

Multumesc,asta o sa incerc dar e cam greu acum nu-i vorba de prieteni ci de colegii de clasa, oricum am cam inteles ca toti au aceeasi parere si ca e ok cum sunt.Si da sunt ok si daca au ceva de comentat asta e, alta mama nu mai face laughing

| RAY a răspuns (pentru Bufferia):

Asculta ceva https://www.youtube.com/watch?v=JlLkxGu00UM
Lumea nu mai are niciun sens astăzi
E atât de multă ură în adâncul sufletului tău
Îţi vezi reflecţia
Pe care vrei s-o distrugi orbeşte
Nu există nicio cale
Să fii fără teamă
Eşti singur,
Complet singur
Nimeni nu-ţi vede lacrimile din ochi
Nimeni nu ştie ce se ascunde în sufletul tău
Iar când va începe să plouă cu sânge,
S-a terminat, deja s-a întâmplat demult
E prea târziu ca s-o mai iei de la capăt
Simţi goliciunea în sufletul tău
Lumea care te sfâşie
Pentru că nu ai ce căuta acolo
Nici măcar un vis frumos
Nu-ţi poate fi refugiu
Eşti singur
Complet singur

| Bufferia explică (pentru RAY):

Nu suntem singuri, Dumnezeu este alaturi de noi.Da ceilalti sunt reflexia noastra, dar lumea este un loc frumos care merita trait. Depinde de noi cumne bucuram de timpul nostru aici, cine stie ce e ''dincolo''

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce e imatur in asta? laughing Ca esti tu buna? zau asa. Ei sunt imaturi. Ei nu vad ce e bine. De ce vrei sa le arati lor ceva? Ar conta?

| Bufferia explică (pentru DoarBogdan):

Pai cam conteaza orice spun, ei practic snut ceva de genul...Ce sti tu oricum esti mica si nu sti nimic (nu spun asta dar comenteaza si multe persoane mi-au spus sa ma maturizez)laughing Plus ca mai sunt si mica de inaltime si arat ca la 12 ani.Si au fost doar exemple.Nu imi place sa nu fiu luata in serios.

| Bufferia explică (pentru Bufferia):

Vai dar ce corect am scris laughing De la tastatura.

| Bufferia explică (pentru DoarBogdan):

Ok,multumesc happy Ce pot spune ai dreptate laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Bufferia):

Si eu mersi pentru funda. Dar tot ce conteaza e ca tu sa stii ca ceea ce faci acum este corect. Stiu ca la inceput, adica acum nu o sa crezi ( si nu nu fac referire la faptul ca esti prea mica sa intelegi, daca la asta te candesti laughing ), dar o sa vezi ca am avut dreptate happy Crede-ma.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Bufferia):

laughing Trebuie sa privesti din alta perspectiva.
Ce e lumea pentru tine? Acum cateva zile cineva tot de pe TPU avea probleme cu lumea. Si acum chiar m-am bucurat sa vad ca nu o mai intereseaza parerea celorlalti.
In fine... cei mai multi sunt in milocul lumii cum esti si tu. De acolo trebuie sa se strecoare spre margine. Si pentru asta trebuie sa treaca de multa lume. Dar tu stii ce vrei. Si asta te ajuta sa treci dincolo si sa nu te asemeni cu ei, "un oarecare". Nu iti dai seama ca daca te cred ei asa si tu te lasi purtata de parerile lor esti la fel? Si ei se lasa la randul lor, si nu cred ca vrei asta.
Dar doar unii cred asta zau asa... Nu exista si persoane care te considera altfel? Care nu te considera imatura cum zici tu? Eu cred ca sunt.
Eu zic ca, calitatile pe care le ai te fac mai matura decat ceilalti.

| Doub a răspuns:

HeLău, cui îi pasă de ce zic ei? Fii fericită şi bucură-te în continuare.

| Bufferia explică (pentru Doub):

Sunt,dar faza e ca nu prea pot sa spun nimic sa ma ia lumea in serios.Sa dau un exemplu, daca ceva nu-mi convine ca, nu stiu muzica din atelier incep toti sa spuna ca nu o schimba si asa mai departe, dar daca altcineva spune asta muzica e oprita, nu e vorba de muzica dar e frustrant cand toti ma comnsidera mica si naiva si nu sunt.

| Doub a răspuns (pentru Bufferia):

Şi de asta nu mai poţi tu de ce spun ei. Vrei să faci ceva? Fă-o.

| Idkidk a răspuns:

Şi eu sunt la fel, chiar dacă am 16 ani, îmi place să fiu aşa. Dar uite, nu mai asculta de gura lumii. Cine sunt ei să te judece pe tine? happy Fii aşa cum eşti! happy

| UnBroken2016 a răspuns:

Ai 15 ani cum ai putea sa fii altfel? Cine se preface altcumva sunt niste tembeli care se prefac si le place sa se dea mari maturi cand si ei sunt la fel ca tine.

| Cameliapantiru a răspuns:

Eu cred ca ai un suflet sensibil si frumos si ca imaturi sunt doar acei colegi ai tai care te eticheteaza pe tine in astfel.
Stii, eu am 34 de ani, in aprilie implinesc 35, sunt profesoara, am doua joburi, masina personala, casa mea, credite. responsabilitate de indrumat in viata si alte persoane (elevii mei), deci nu imi permit sa fiu imatura, dar, totusi, fac mare parte dintre lucrurile pe care le faci tu: nu injur si nu am injurat niciodata, nici in copilarie, nici la adolescent, nici la maturitate, iubesc animalele cu tot sufletul meu, le ingrijesc si hranesc de cate ori am ocazia, ma bucur, aproape mereu, de absolut orice, fie si de o ciocolata, de o floare, de prima zapada, de culorile toamnei, de o melodie etc.
daca esti in clasa a VIII-a, gandeste-te ca trebuie sa inveti serios, sa iei note foarte mari la Evaluarea Nationala, pentru a ajunge, la liceu, intr-o clasa cu adolecsenti care pot purta discutii inteligente (in liceul meu, care e in top 3 al liceelor din Iasi, exista foarte multi adolescent cultivati, interesanti si deschisi la mine, care nu eticheteaza persoanele si nu le fac sa se simta neplacut in compania lor), iar daca esti in clasa a IX-a, ai putea lua in calcul posibilitatea unui transfer, in cadrul aceluiasi profil, la o alta clasa sau chiar la un alt liceu, unde elevii sunt mai preocupati de invatat si sunt mai draguti, netratatndu-si colegii ca pe niste copii.
Cred ca anturajul are o problema, nu tu, iar schimbarea pe care trebuie sa o faci nu e in interiorul tau, ci in exterior, lor nu trebuie sa le demonstrezi nimic si sa nu le cersesti acceptarea, gaseste-ti o clasa de un alt nivel, in care sa te simti bine, respectata si pretuita si in care sa iti poti face multi prieteni adevarati.
Succes! O duminica faina!

| Bufferia explică (pentru Cameliapantiru):

Stiu ca exista posibilitatea unui transfer, dar sunt la arte si celalalt liceu de arte nu mi se pare in regula.Nu cersesc acceptare laughing. Nici nu ma gandeam am un orgoliu mult prea mare pentru asta.Ce materie predati happy? Si oricum problema nu mai e asa mare lucru adica mai ales ca imi place cum sunt deci...Ei pot sa creada absolut orice.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Bufferia):

In cazul acesta, transferul e exclus, pentru ca e important sa urmezi specializarea care ti se potriveste si te pregateste pentru cariera la care visezi. Frumos domeniu, bravo! La ce sectie esti?
Incearca sa nu ii bagi in seama, sa nu raspunzi provocarilor lor, sa nu te schimbi, mai ales ca iti place cum esti si sa iti faci prieteni doar acei oameni care te respecta si apreciaza pentru ceea ce esti tu.
Eu predau romana si sunt si diriginta, la an terminal, la clasa a XII-a.

| Bufferia explică (pentru Cameliapantiru):

Eu sunt pe restaurare-patrimoniu cultural, este o clasa noua si la celalalt liceu nu este aceasta sectie laughing.Ma bucur pentru dumnevoastra si sper sa aveti niste elevi exemplari, sper sa isi dea seama ce norocosi sunt.Va urez succes si le urez si lor succes la bac.

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Bufferia):

Multumesc, avem nevoie!
Muncim mult, facem ore de pregatire suplimentara in fiecare weekend, am facut si in vacanta intersemestriala, saptamana viitoare avem simulari. Ma implic cat de mult pot pentru ca sunt perfect constienta ca succesul lor e si al meu, dupa cum si esecul meu e si al lor.
Nu pot spune ca am niste elevi exemplari, dar am niste elevi minunati, cu suflet frumos si minte deschisa la cunoastere, talentati si creative, de la care invat si eu, cate ceva, zilnic. Si cred ca si eu sunt norocoasa sa lucrez cu ei si sa ii ghidez in demersul lor eusrisitic.
Domeniul tau de studio este interesant si util, felicitari! Ce clasa esti, a IX-a? Te-ai gandit ce facultate vei face, daca vei continua in aceasta directie? Ar fi foarte frumos si util, e nevoie de specialisti valorosi restauratori!

| Bufferia explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc! Da sunt a IX-a si voi continua in acest domeniu sau ca grafician, nu stiu sigur...Voi vedea pe parcurs.Ei bine, pare ca aveti niste elevi minunati

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Bufferia):

Da, asa eiste elevi minunati si ii iubesc mult.
Succes in ce ti-ai propus sa faci! Numai bine!
O duminica placuta, cu sanatate si armonie! Si o saptamana frumoasa, iti doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma fac baba laughing dar asta e...intai ar trebui sa se educe pe ei si dupa sa zica de ceilalti happy
Sfatul meu e sa-i lasi sa zica ce vor, intr-o zi o sa-si dea seama de greseala big grin

| Agenta000 a răspuns:

Nu conteaza daca esti imatura sau nu, conteaza ca esti tu si asta te face speciala! Nu trebuie sa te increzi in ceilalti ( stiu prin ce treci si eu am patit-o de multe ori )! Ai 2 variante, ori incerci sa te schimbi( care nu este deloc potrivita) ori nu ii bagi in seama! Asta e cea mai buna varianta! Sa creada ce vor. Tu trebuie sa fi tu si nu-i asculta! Sper ca te-am ajutat happy

| Ion_Lucian_1945 a răspuns:

Daca tu esti asa de buna nu trebuie sa le asculti parerea. Daca asa esti tu insuti este foarte bine, cred ca ei sunt cei imaturi in acest caz deoarece stiu doar sa ii critice pe altii nu sa se mai uite si la ei.

| Bufferia explică (pentru Ion_Lucian_1945):

Pai,sunt eu insami dar maturitatea este parte din mine dar eu am un alt tip de maturitate fata de ei,ceea ce vreau sa stiu este cum ma fac si eu ascultata mai mult,toti ma trateaza ca pe un copil este foarte frustrant, mai ales ca pana acum eu am avut in jur persoane care veneau mereu la mine pentru sfaturi stiind cum sunt si ca nu sunt chiar cum par, acum nimeni nu ma prea cunoaste ceea ce face lucrurile mai greu de suportat, pentru ca nu sunt luata in serios cu nimic, vreau sa spun ceva? ...Raspunsul lui x :Aolo, las-o balta oricum pentru tine si catelusii care se impiedica de picioarele lor si cad sunt povesti tragice (chiar s-a intamplat ) si imi tot spun toti sa ma maturizez.Nu e ok, ma enerveaza si daca incep sa le spun o sa arat ca un catelus mic care tipa nervos pentru ca asa arat ...Ca si cand as avea 12 ani ceea ce inrautateste totul, am incercat sa ii spun lui X ca nu am 5 ani si sa nu ma mai trateze ca pe un copil si am sfarsit auzind:awww, ce draguuut.

| Ion_Lucian_1945 a răspuns (pentru Bufferia):

Inteleg,dar ei ar trebui tratati ca pe copii! Orice faci bun sa stii ca odata se va intoarce in favoarea ta.