| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU! Vreau o parere din partea voastra. Credeti ca e ok sa ma risc sa plec la mare maine dimineata cu trenul si sa vin vineri dimineata? Avand in vedere ca tata nu va trebui sa afle, el lucreaza in deplasare si vine vineri seara. Am o cunostinta acolo unde as putea sa merg si cu banutii mei, transportul e gratuit cu trenul. Doar vreau sa vad marea si sa mai simt acea atmosfera, n-am mai fost de 2 ani, am aproape 17 ani dar mi-e frica, daca o sa ma sune tata si aude galagie o sa puna pe intrebari, da pai daca afla e pa pa viata mea. Gandesc foarte negativ si probabil voi fi stresata acolo sau calma, nu pot stie dar in acelasi timp ma si gandesc sa ma risc ca poate merita. Voi ce spuneti?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa, fiindca gara si litoralul sunt patrulate acum intens, de cand au fost raporate atatea cazuri de copii minori, care fug de acasa.
Tu ai doar 16 anisori si minte nu prea multa, dupa cum gandesti.
Stai acasa ca nu-i de gluma cu fugitul!

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu inteleg de ce acum cand bate varsta de adult la usa, tu te comporti ca o pustoaica de 13 ani, speriata sa nu o prinda tatal ei si sa o pedepseasca. De ce nu se poate sa vorbesti cu el despre intentia ta de a merge la mare, ca un adult care isi anunta parintii?

Si eu cred ca daca dai curs impulsului asta de escapada, mai rau faci.Ce merita? Sa ii pierzi increderea parintelui inca vreo 5-6 ani? Crede-ma ca nu.E cel mai prost deal ever.Mai mult de atat, in aprilie spuneai ca tatal tau iti face fiecare zi un chin.Chiar e intelept sa contribui la acest chin, sa-ti tai singura craca de sub picioare? In iulie aveai chef de o escapada la Bucuresti.Incearca sa dai dovada de maturitate si vei avea mai mult de castigat.

| eanadandre a răspuns (pentru dullcat):

Nu am o relatie apropiata cu tata si nici incredere nu exista, doar mi e frica sa-i spun fiindca mai tarziu imi iau reprosuri urate, nu ma intereseaza ce incredere pierde el in timp ce el imi face atata rau

| Violleta2022 a răspuns (pentru eanadandre):

Cum ar putea un parinte sa aiba incredere in tine, cand tu esti probabil un copil rebel care planuieste sa fuga de acasa?

Nu cred ca tu esti constienta ca ai numai 16 anisori esti inca sub tutela parinteasca, deci te pot da in urmarire generala si te pot cauta cu Politia.

| Fatamuntilor a răspuns:

Stii cum se spune,, de cea ce ti-e frica, nu scapi''
poti fi sigura ca tatal tau te va suna.Iar daca te cunoste, va sti ca minti!
Marea va ramane acolo si la anul cand faci 18 ani!

| Holiday a răspuns:

Intotdeauna e mai bine sa-ti para rau pentru ce ai facut, decat pentru ce n-ai facut.

| VoidEternal a răspuns:

Eu spun să stai cuminte. Nu pleacă marea nicăieri. Ai timp destul să o vezi.

Pe de altă parte dacă ai fi fata mea și ai face așa ceva, mi-as pierde încrederea în tine forever.

| Sistemulxxl a răspuns:

Mergi la mare, cauta un amant, muta-te cu el si ramai la Constanta!

| Pikmin a răspuns:

Daca vrei asa tare riscă na, ca doar o viață ai... big grin