| Akahskbw191ut2 a întrebat:

În toamna aceasta voi întra la liceu. Eu stau la țară, iar asta înseamnă să fac naveta. Pana în oraș fac 30 min, iar pana la liceu 20 daca merg repede. Nu știu dacă sa fac naveta fiindcă mi se pare obositor. Ma gândeam sa închiriez o garsoniera în oraș ca să nu fiu nevoita sa fac naveta. Nu am cu cine sa stau, singura varianta cred ca este sa stau singura, dar îmi este frica și nu știu dacă m-as descurca. Voi credeți ca este o idee buna sa stau singura în oraș?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil pentru un minor sa inchirieze o garsoniera, mai ales la 14-15 ansiori, cand legea cere sa existe un parinte sau tutore legal, care sa te supravegheze tot timpul.

Dar tu poti sta la caminul liceului, asa cum vor sta si alte fete din zone indepartate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este o idee bună.

| Akahskbw191ut2 explică (pentru sadrian46):

Dar oare ar fi o idee buna sa stau cu gazda. Ma refer sa locuiesc împreună cu proprietara (femeie în vârstă)

| sadrian46 a răspuns (pentru Akahskbw191ut2):

Nu, căci vor interveni aspecte la care nu te aștepți. Iar d-ta trebuie să te concentrezi pe studiu.

| Holiday a răspuns:

50 de minute nu e asa mult. Pana la urma, unii elevi de liceu din Bucuresti fac tot atat pana la liceu, ei locuind tot in Bucuresti.
Pe de alta parte, nici ideea sa stai de luni pana vineri in oras nu e rea. Va fi mai dificil la inceput, dar intr-o luna, doua, te obisnuiesti cu ce trebuie sa faci. Totusi, aproape doua ore castigate pe zi, inseamna ceva.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu am făcut naveta timp de 4 ani și chiar daca a fost puțin obositor (mă culcam la 22, mă trezeam la 6, ajungeam acasă la 16),tot am reușit să termin liceul.
Decat să plătești o grămadă pe chirie+hrana, mai bine faci naveta, fiindcă pe lângă bursele pe care le iei, primești și suma forfetară, adică un fel de decontare in jur de 80% din valoarea abonamentului de transport, ceea ce e bine, in comparație cu 5% cum era până acum.
E doar o recomandare, decizia finală îți aparține!
Bafta!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, cred că în măsură sunt doar părinții tăi.
Acum,o sa fie foarte stresant sa faci naveta.
Aveam o colega în liceu care se trezea foarte de dimineață și trebuia sa se invoiasca de la ultima oara pentru a ajunge la autobuz,ca altfel avea următorul la o ora târzie.
Poți căuta să stai cu o colega sau doua.
Sau, opțiunea cu gazda, dar aici trebuie sa iei în calcul și faptul ca mai ales dacă gazda este mai în vârstă are anumite pretenții și tu trebuie sa le respecți.
Este o idee, din nou este ok sa mergi la o prima vizita cu părinții pentru ca nu se știe cât de sigur este și dacă nu o sa îți convină, ajungi la opțiunea cu naveta.
Era poate și o idee ca liceul sa aibă internat.