| bluesky a întrebat:

Parintii mei nu prea vor sa ma lase la suc cu fetele sau sa merg cu masina cu cineva(cunoscut)seara, si odata am fost la o prietena si ne-am dus la pizza si nu i-am spus nimic(nu am mintit-o zicandu-i ca am stat in casa, doar ca am omis). Ei bine, m-a vazut cineva si i-a spus, la inceput nu am recunoscut, pana dupa vreo 2 ore in care m-am gandit! Mi-am dat seama ca am gresit intr-un fel, si in altul nu, vroiam sa merg si eu, sa ma distrez dar mi-a fost frica, ca daca o intreb, nu ma va lasa! Mi-a vorbit despre multe lucruri...despre pericole, despre anturaj, despre incredere...multe.Eu i-am promis ca nu se va mai intampla si ca de acum ii voi spune unde merg, dar problema e ca nu ma prea lasa! Daca i-as fi spus ca merg nu cred ca m-ar fi lasat si de asta am preferat sa merg fara sa ii spun nimic, printe cei cu care am fost se afla si baiatul de care imi place, se intelege, nu?big grin

Acuma vreau sa va intreb:
1.Credeti ca am procedat gresit?
2.De acum cand vreau sa merg undeva, sa ii zic?
3. Ce sa ii spun sa ma mai lase si pe mine?

Am 15 ani, stiu ca va ganditi ca nu am varsta, dar vreau sa precizez ca ma duc la un restaurant decent sau la o terasa NU in discoteci sau in baruri unde sunt tot felul de tentatii(fum, bautura, droguri)!

Sfaturi! Sau povestioare, daca ati avut astfel de probleme, ce ati facut? Cum ati rezolvat? >Multumesc!:*big grin

Răspuns Câştigător
| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

PAi asta depinde de unde te duci...mama ta nu te lasa pentru ca e ingrijorata din cauza ta...aoloo e fata daca se duce in club poate sa se dea la ea daca nu e mai tupeista se ia de ea...se pot petrece multe in cluburi sau in discoteci tot felul de conflicte care te poate implica pe tine chiar daca nu ai nicio legatura... dar cum zici u ca te duci in locuri decente si ai 15 ani si te duci cu prieteni sau prietene nu vad dc ar fi ceva rau... dar totusi ea te vede ca pe fetita aceea mica care nu se poate proteja happy...demonstreazai ca esti responsabila ca poti sati porti singura de grija...adica cand am fost eu prima data la discoteca a fost cand am implinit 14 ani adica acu in ianuarie laughing...si a fostt soooperrr gagici bautura... dar niciodata nu ma duc in club sau disko fara varamio adica el e BOSS acolo si nu se ia nimeni de mine chiar daca sunt mic... dar mic nu sunt sai vezi pa pici aia de 7 8 ani care vin si ei cu fratillor acolo bazati se cred ei laughing... dar cum ti-am zis incearca sa o abordezi altfel...de ex uite mama am luat 9 10 la fizica istorie chimie etc lasa-ma si pe mine pana la ora 8:00 9:00...si cu ochi aia blanzi de catelus...sau demonstreazai cai intentii bune ca nu faci tot felul de prostii.Sucees :*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Ai procedat gresit, ti-ai mintit parintii ceea ce este foarte grav. In plus, ai demonstrat ca au motive intemeiate sa nu aiba incredere in tine si ca nu meriti sa fii lasata pe incredere.
2. Acum iti ispasesti intai pedeapsa, adica cateva luni nu mergi nicaieri. Apoi, dupa 4-5 luni, discuti din timp cu parintii tai, spunandu-le unde te duci, cu cine si la ce ora te intorci.
3. Demonstreaza-le ca pot avea incredere in tine: nu-i minti, ia cele mai bune note din clasa, du-te la o olimpiada, fi serioasa, cuminte si silitoare. Si lasa baietii epntru o alta varsta mai propice, fiindca la 15 ani e cam devreme sa umbli dupa baiatul "care iti place".

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o discutie cu mama ta in care sa iti recunosti greseala, dar sa ii spui ca nu s-ar fi intamplat asa ceva daca ea iti dadea voie sa mergi cu fetele la un suc.Castiga increderea mamei tale, fa din mama ta cea mai buna prietena, eu sa am procedat si nu am regretat niciodata.

| Cryssy a răspuns:

1. Ai procedat cam gresit, dar te inteleg pentru ca si eu am fost in asemenea situatii uneori...
2. Da
3. Ar trebui sa vorbesti cu mama ta sa ii explici ca este important pentru tine sa te lase, ca vei avea grija si ca nu se va intampla nimic. Spune-i ca iti doresti sa iesi impreuna cu prietenele tale si ca nu este nimic rau in asta...
Inainte nu ma lasau nici pe mine sa ies pana tarziu, dar acum ma lasa. nu cred ca am facut nimic special pentru a ma lasa... cred ca au inteles ca asta imi doresc...

Numai bine. Pupici.kisskiss

| PauLa.M a răspuns:

Incearca sa ai o prietena poate putin mai mare, in care mama ta sa prinda incredere. eu asa am rezolvat problema cand aveam 14 ani.

| AdeLina a răspuns:

Hmm...Pai in primul rand nu cred ca mama ta iti zice toate astea pentru ca ti-ar vrea raul... Dimpotriva cred ca isi face griji pentru tine... E varsta asta... Stie si ea ca sunt tot felul de tentatii si ii e frica... Incearca sa discuti mai des cu ea si sa o faci sa inteleaga ca ai si tu nevoile tale... Ai nevoie de putina libertate...
1.Nu ai procedat corect desi este bine ca pana la sfarsit ai recunoscut greseala si asta de scuteste de anumita parte din vina
2.Incearca sa ii zici... Dar inainte fa ce ti-am zis mai sus...
3.Nu trebuie neaparat sa ii spui ceva anume... Fii ascultatoare, ofera-i ajutorul tau la toate treburile casei, vorbeste-i frumos, vezi-ti de carte, si sigur o va lasa mai moalebig grin...

Nu prea imi amintesc sa fi avut vreo experienta neobisnuita dar daca am avut o sa-mi amintesc si o sa-ti ziclaughing
pupici:*

| robby_3011 a răspuns:

Ohooo...pe langa fetele de la mine din clasa care dabea au facut 14 ani esti sfanta... cele de la mine fumeaza de un an, se fac manga cam odata pe luna si au schimbat vreo 3 iubiti