| anonim_4396 a întrebat:

Plec cu familia degraba la munte peste hotare si in aceeasi perioada vine si iubitul meu in aceeasi locatie, mi-as dori foarte mult sa pot petrece ceva timp doar noi doi acolo insa nu cred sa imi dea voie parintii deoarece eu sunt minora si e tara straina si parintii nici macar nu stiu ca ma intalnesc si in genere cine este el. Cum as putea sa ii conving pe parinti sa ma lase sa ies cu el? Tin sa mentionez ca iubitul meu e major.

Răspuns Apreciat de Editori
| Depoka a răspuns:

De ce nu le faci cunoștință? Ceva e putred la mijloc... Îți este rusine cu el sau îți este frică de reacția părinților tăi? Nu ai cum să pleci de capul tau fiind si minoră si în țară străină. Se pot intampla multe lucruri nefericite, iar cei trasi la raspundere vor fi părinții tăi. Trebuie să ținem cont de sfaturile părinților mai ales la o vârstă fragedă! In viață te poti aștepta de la oricine orice. Fii prudentă!

| eugenia20 a răspuns:

Nu prea doresc ca parintii mei sa stie ca am iubit cam asta e ideea...dar le-as putea spune ca e un prieten bun, nu stiu cum sa procedez

| Depoka a răspuns:

De ce nu? La un moment dat tot se va întâmpla sa ai un iubit. Singura toată viața nu poti fi. Sfatul meu e sa le spui părinților ca ti-ai facut un iubit si gata. Nu e o crimă.

| eugenia20 a răspuns:

Și crezi că dacă le zic or să mă lase?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Iubitul tau" este din tara respectivă? Dacă da, ai mare grijă. Nu te vor lăsa sub nici o formă.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu poti sub nici o forma, ca vei fii tot timpul cu parintii.
Sincer, le dau dreptate! Nici eu nu mi-as lasa fetita minora, sa zburde intr-o tara straina, cu un necunoscut.

| eugenia20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Faza e ca nu e chiar un necunoscut, am incredere in el )), il cunosc de multisor timp insa parintii nu ill cunosc deloc...

| Violleta2022 a răspuns (pentru eugenia20):

Fetita, tu esti mult prea mica, sa poti discrene in cine poti avea incredere si in cine nu.
Suntem adulti pe aici o gramada si sunt oamnei care s-au casatorit din dragoste si ajung la divort, dupa ce au jurat ca au incredere unul in altul.
Hai sa fim seriosi, ca de aveai incredere il prezentai parintilor.
De ce nu o faci? ce te retine?
Daca-i om de incredere, inseamna ca iti poate convinge parintii ca pot avea incredere in el si ca are intentii serioase cu tine.

| eugenia20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Aici nu cred că se referă la încredere totală, însă în destulă încredere cât să mă pot primbla o seară cu el în oraș ))
Mă retine faptul că după ce află părinții ca am o relație, o sa devină cu mult mai exigenți și mai stricți

| Violleta2022 a răspuns (pentru eugenia20):

Eu nu vorbesc de increderea ta in el, ca tu nu esti capabila sa discerni inca, ce-i bine de ce- rau, pentru ca nu ai experinat de viata.
Ce ma suprinde este ca, stii clar ca ai tai nu au incredere in tine, de aceea te sperie gandul sa-l prezinti alor tai.
Cati ani ai, de fapt?

| eugenia20 a răspuns (pentru Violleta2022):

Fac 17 in toamna

| Violleta2022 a răspuns (pentru eugenia20):

Deci ai doar 16 ani, ceea ce confirma teaa parintilor, fiind prea micuta sa ai experinta de viata, mai ales incredere intr-un barbat.
Prezinta baiatul parintilor si vezi ce parerea au, ce impresie le face si cata incredere se poate avea in el.

| Andreeush a răspuns:

Fiind minoră și într-o țară străină nu cred că o să îți dea voie părinții tăi.

| Plato a răspuns:

Daca parintii tai gandesc cat-de-cat, n-or sa te lase orice ai face.