| Daniel235 a întrebat:

Sal TPU!
Am 14 ani si sa va spun ca sunt cam rusinos...
Eu de obicei umblu cu astia mai mari ca mine, si niste prieteni mai vechi sunt cu doar o clasa mai mari ca mine au zis daca vreau sa merg la un gratar, dar acolo mai chema fetele de la el din clasa si alti baieti cu care nu am vorbit. Si imi e rusine sa stau acolo, am zis ca nu vin ca am treaba, vreau sa nu mai fiu asa rusinos! Pe la scoala unii mai mari isi mai bat joc de mine si cred ca de aia am devenit asa... si imi mai e si rusine sa vorbesc cu fetele, nu stiu cand ma uit in oglinda ma vad asa mai urat si cred ca de asta.
Rog seriozitate si dau funda!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
S-ar putea sa fie doar varsta. Daca ai prieteni mai mari decat tine, ar trebui sa fii mandru, si sa te ajute treaba asta.
Fixeaza-ti regula asta, sa nu mai refuzi invitatiile de 'dragul' timiditatii. Pana la urma te duci si vorbesti doar cu aia pe care ii cunosti, dar nu sta acasa.
La varsta ta mai ai de exersat destul de mult socializarea, e normal sa 'te temi' un pic, insa profita de ocazii.

| Daniel235 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai frate baietii astia ma invita oriunde dar eu gasesc scuze pentru ca sunt timid si ma super enerveaza asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Daniel235):

Pai ca sa te schimbi, forteaza-te sa accepti invitatiile.
Gandeste-te ca esti ok, daca te tot invita. Iar daca refuzi invitatiile de fiecare data, o sa se sature si ei sa traga de tine, si nu vei mai fi invitat.

| Daniela_Georgiana_1989 a răspuns:

Fi tu insati si spune ce pareri ai si asa vei fi respectat.Stiu cum e! Si eu sunt timida dar am invatat ca daca spui lumii ce simti totul va fi mai bine