| JaJaJa90 a întrebat:

Sal TPU. E o poveste putin cam lunga, dar chiar am nevoie de sfatul cuiva. Eram pe afara cu verisoara mea mai mica si am lasat-o 10 minute in parculet ca sa vorbesc la telefon (nu am plecat departe). Cand m-am intors am vazut cum un tip cam de varsta ei (tot mai mic decat mine cu vreo 1-2 ani) a prins-o de incheietura mainii si a impins-o. Eu ma enervez usor, mai ales cand vine vorba de cei dragi. Am mers la el si i-am dat un pumn/palma si un sut intre picioare si i-am spus ca daca se mai atinge de verisoara mea o pateste mai rau, apoi am plecat. Mentionez ca sunt fata. E posibil sa am probleme cu politia daca baiatul le spune parintilor?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil vei avea probleme cu parintii baiatului, care te pot altoii cam la fel cum ai facut cu copilul lor.
In fond, era vina ta ca ai plecat din parc, lasandu-ti verisoara nesupravegheata.
Ar trebuii sa fii pedepsita si de parinti tai in acest caz.
Zii mersii ca poti scapa cu o bataie buna si ca nu ti-a rapit nimeni verisoara.

| Nemessys a răspuns:

Nu are ce sa ti se intample deoarece :
1. Nu este o chestie chiar atat de grava incat sa se bage politia. Poate doar daca-i rupeai ceva sau lesina incat venea ambulanta dupa el.
2. Mai mult ca sigur, daca ii spune politiei, nu o sa-l ia in seama, deoarece el este un copil, politistii sunt constienti de faptul ca copiii se mai bat din cand in cat si in situatii de astea NU este treaba lor, este treaba parintilor. Deci parintii pot sa faca pe politistii.

De retinut este faptul ca tu poti sa ai probleme cu politia incepand cu varsta de 14 ani DAR pentru situatii grave. O palma si un picior, nu este o situatie de genu.

| Catalina990099 a răspuns:

Dacă tu ai peste 18 ani, da e posibil, pentru ca băiețelul acela este minor. Nu ai menționat varsta veriosoarei tale.
Dacă e micuță, de asemenea si băiatul acela poate se jucau, se ciondaneau, se tachinau, asa sunt copiii.
Nu cred ca ai procedat corect, tu fiind mai mare decat ei