| sonny23 a întrebat:

Am 15 ani si anul acesta m-am mutat in alt oras ca sa fac liceul. Problema este ca eu nu am vrut asta, dar parintii mei au insistat zicand ca e mai bun liceul de aici. De cand a inceput scoala sunt foarte deprimat si iau numa note mici. sunt chiar in situatie de corigenta la 2 materii :o, ceea ce nu mi s-a mai intamplat. Inainte toata lumea ma cunostea ca pe un elev silitor cu note bune si foarte bune. In acest liceu nici nu ma pot integra prea bine in clasa, avand foarte multi colegi dusmani ca sa zic asa (suntem 25 de baieti in clasa) si putini prieteni, dar care sunt mai mult amici decat prieteni. I-am rugat pe parintii mei sa ma mute la alt liceu din orasul natal iar raspunsul lor a fost : Daca iei premiu! laughing Sunt chiar amuzanti. adica eu sunt in situatie de corigenta si ei vor sa iau premiu. pur si simplu nu ma pot intelege cu ei.
Deci va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Paris a răspuns:

Vor regreta ei insisi ca nu te-au mutat. Tu incearca totusi sa iei premiul ala pe care si-l doresc ai tai, incearca sa nu te mai gandesti la colegii tai idioti, incearca sa fii pentru tine, fara sa ii iei pe altii in seama. Astfel poate vei reusi sa fii mutat unde iti doresti si sa iti reiei viata ta frumoasa. te pup

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Explica -le ca tie ti se potriveste proverbul:"Decat codas la oras, mai bine in satul tau fruntas!" si ca daca ramai la acel liceu (si reusesti sa il termini) ai toate sansele sa nu intri la nici o facultate cu mediile obtinute si ca iti compromiti tot viitorul.

| tarziu a răspuns:

Esti abia la inceput, sunt sigur ca o sa iti faci cativa prieteni prin clasa aia. Sfat? apuca'te de arte martiale, daca ai asa multi dusmani! glumesc, nu trebuie sa ii consideri dusmani. Ei nu te cunosc, imprieteneste'te cu ei si lasa'i sa vada ca nu esti o persoana reawinking

| igor4ok a răspuns:

Eu cred ca daca iti vei face multi prieteni iti va placea liceul oricit de rau n-ar fi prietenii te vor ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E...si eu am fost in aceeasi situatie...crezi ca presupusii colegi de la liceul X din orasul tau sunt diferiti? si cu notele.in caz ca nu te-ai "lasat" de invatat e posibil ca profesorii sa va sperie anul asta ca sa ramaneti cei mai buni.incearca sa vezi partea plina a paharului si o sa fie binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce sectie esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt cam ciudat ca am dat peste intrebarea ta...Seamana foarte mult cu mine. Eu m-am mutat din orasul natal undeva departe, iar eu nu vroiam. De atunci simt ca nu imi gasesc locul.Nu prea ma simt acasa (tin sa mentionez ca din cauza problemelor parintilor, m-am mutat doar cu mama, tatal meu a ramas in orasul meu natal). Nu prea imi fac prieteni ( avand in vedere ca inainte eram foarte sociabil si imi faceam foarte multi prieteni). Scoala nu mai imi place, iar prieteni in orasul natal nu mai am asa multi, iar de sarbatori vin aici, si nu am ce face cine stie ce.Adica nu le petrec in familie, desi mi-ar place foarte mult, prietenii mei si-au facut altii, si eu ma simt cam in plus peste tot. Sincer, desi a trecut ceva timp de cand m-am mutat, nu am reusit sa trec peste asta, nu am nicio solutie. Sfatul meu pentru tine: Bate-i la cap pe ai tai pana te lasa sa mergi inapoi! Iti doresc succes!

| sonny23 explică:

@tzupica
Da, cred ca sunt diferiti deoarece de acolo cunosc multe persoane si sigur ar fi fost altceva... cand ai multi prieteni langa tine si te simti in largul tau parca altfel inveti si altfel privesti scoala.