| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si anume frica de bataie.
Eu nu prea am experienta in bataie nefiind genul acela de baiat care se bate in spatele blocului sau la scoala. Acuma am intrat la liceu si cineva a bagat strambe lu unu care el este mai golan si le are cu bataia. Problema mea este ca el a venit deoadata (Pe la spate destul de lasi ) si a sarit direct la bataie iar in clipa aia m-am pierdut in sensul ca am fost destul de constient sa ma apar de loviturile lui dar eu nu am ripostat deloc. Nu stiu de ce nu am dat si eu.

Ma gandesc ca poate e din cauza frici. Intr'o bataie eu incep sa tremur si itervine o frica puternica care ma face sa dau inapoi. Pe langa asta am un fizic destul de bun am facut sala 5 luni am muschi si forta iar asta ar ajuta daca aveam curajul acela intr'o bataie.

Cat despre el dupa ce mi-am luat'o si m-am umilit m-am dus la directoare si a fost scazuta nota la purtare + exmatriculat 3 la munca in biblioteca. Ma gandeam ca poate sa potolit dar tot smecher este cu talente de smecheras pe el. Eu stiu ca daca as putea sa ma controlez l-as bate rau. Dar este frica de necunoscut deoarece nu stiu ce se poate intampla intr'o bataie.

Va rog niste sfaturi big grin dau funda.

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Frica de necunoscut?laughing pai sa vedem ce se poate intampla intr-o bataie? iti iei pumni, dai pumni, si care se satura primul pica jos gata bataia. Vezi tu, noi suntem ca niste animale, acum el este masculul alfa, s-a dat la tine pentru ca si-a simtit teritoriul amenintat. Ar trebui sa te antrenezi, stii de ce dau boxierii in sacii aia de box? pe langa sa isi antreneze stamina, isi antreneaza reflexul muschilor, cu cat faci o miscare de mai multe ori creierul inregistreaza acea miscare si cand e nevoie sa o executi o faci din reflex. E simplu, ala vrea sa te bata, tu vrei sa nu iti iei bataie, atunci foloseste-ti pumnii ca de aia in ai.

3 răspunsuri:
| Psychic a răspuns:

Nu e o solutie sa bati pe cineva, dar adevarul e ca daca nu treci prin asta, nu cred ca iti invingi frica. N-ar fi rau sa incerci sa bati pe cineva in cadru organizat si legal adica prin intermediul unui sport de contact.
E alternativa la bataia de strada care e si ilegala dealtfel.Cine stie ce se poate intampla? Poate sa cada de la un pumn de al tau cu capul de bordura si sa pateasca ceva grav.Nu e de jucat cu asa ceva.Increderea in tine e totul.Si asta poti obtine prin sport.In cazul tau e de recomandat unul de contact.Bafta!
P.S.:evita-l pe coleg, inclusiv situatiile in care te-ai putea intalni cu cei de genul lui.Lasa-l cu lumea lui, tu fii cu a ta.

| Madalin_Stefan_1997 a răspuns:

Cel mai bine bea o bere doua si pe urma nu mai tremuriwinking sa vezi atunci tupeu tongue

| KouTheArtisT a răspuns:

Salut!
am si eu o problema, cand am fost mai mic pe clasa a 5-a i-am dat la un coleg un pumn si l-am bagat in spital, apoi pe a 8-a i-am dat la altul vreo 2/3 pumni si l-am facut cu "big face"
si acum cand e vorba de bataie mi-e frica sa ma bat cu cineva mi-e frica sa il lovesc si multi au gura mare.

Un sfat/idee ceva?