| Alanonimdepetpu a întrebat:

Salut, am o problema si nu stiu ce sa fac, practic mi-am distrus adolescenta in sensul ca: Din cauza ca stateam mereu la calculator am ajuns sa am 0 prieteni, pe multi ii aud cat de bine se distrau, cunosc atata lume in oras eu nu stiu pe nimeni, multi se dau mari ca au facut sex de nu stiu cate ori cu fete, eu nu am facut niciodata, am 18 ani si din cauza ca am stat prea mult la calculator am ajuns sa fiu si gras. Pe multi ii vedeam si de anul nou cum se distreaza la altii la petreceri, majorate sau alte lucruri de genul eu nu am facut niciodata asta, cum pot sa imi repar viata? Am un sentiment neplacut stiind ca multi s-au distrat, au amintiri intamplari, au cunoscut fete si eu nimic, zero.

Răspuns Apreciat de Editori
| Eireann a răspuns:

Din pacate prietenii nu te cauta ei pe tine si nici fetele nu apar din senin la usa. Nu stiu unde locuiesti, daca esti intr-un oras mai mare e mai usor, daca nu e mai greu dar cauta evenimente care au nevoie de voluntari sau cluburi. Asa ajungi sa cunosti oameni noi. In scoala sau clasa, implica-te in activitati extrascolare - cluburi de limbi straine, etc. Nu stiu daca ai planuri de facultate dar acolo cunosti o multime de oameni de varsta ta si cu aceeleasi interese. Vorbeste cu ei, daca se duc la cafea, du-te cu ei, etc.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Tu ai ales să trăiești așa.
Invidia nu te ajută cu nimic.
Dacă vrei să faci ceva util lasă calculatorul și telefonul.
Apucă-te de un sport, implică-te în activități, ieși pe afară. Cunoaște persoane noi.
Totul depinde de tine, de voința ta.

| Alanonimdepetpu explică (pentru Andreeush):

Nu sunt invidios, am incercat, fetele mi-au zis ca sunt prea gras si urat.

| Andreeush a răspuns (pentru Alanonimdepetpu):

Du-te la sală. Practică un sport.
Mănâncă mai sănătos.

| matimat111 a răspuns:

Schimba ti hobby ul, apuca te de sala si fa chestii productive, socializeaza si o sa ai prieteni cu siguranta, stiu ca am scris raspunsul asta cu usurinta pentru tine o sa fie greu dar nu imposibil. Bafta multa iti urez!

| Florineldesteptu100 a răspuns:

Exact la fel sunt si eu, dar am 15 ani...si eu sunt invidios pe viata cool a altora...