| Marian6999 a întrebat:

Salut de curand am inceput sa ma mastur-bez (nu se poate pune daca e legat) si asta m-a afectat foarte mult, inainte aveam o masa musculara foarte definita dar acum cand am inceput sa ma masturb-ez am inceput sa pierd tot si masa musculara tot atunci au inceput si problemele ma luase capul cand terminam o etapa parca eram alt om si a inceput sa devina un viciu nu mai ieseam cu prieteni nu mai invatam la scoala (am terminat-o pe ce-a generala ) nu mai pot tine minte nimic si invat din ce in ce mai greu si inainte era totul mai usor nu mai ies de loc afara incep sa stau numai la calculator am o stare de lene si de disconfort in acelasi timp si tot ce am invatat in viata si la scoala parca s-a dus instant nimic din ce am facut in acele momente nu imi mai aduc aminte, daca stiti cum imi pot reveni si fizic si psihic va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pricepe că NU aia e cauza! Cauza este faptul că ai crescut foarte mult (te-ai dezvoltat excesiv) într-un timp relativ scurt!
Trebuie să mănânci bine, cu aport sporit de proteine și minerale + vitamine (eventual din suplimente gen CAVIT 9), să faci mișcare (fără să te obosești) și apoi să te odihnești.
Destresează-te, fă-ți noi prieteni, fă ceva lucru sau jocuri de echipă - ajută enorm, și psihic, dar și mental, și fizic.
Sănătate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este prea multa mastur bare si obsesie sexuala?!
Preocupa-ti minte ain alta parte, pune si invata, evita sa te mai gandesti la sex si sa te mai masturbezi atat de des si nu in ultimul rand, manaca sanatos si dormi sanatos noapte, de la ora 10 seara, pana dimineata, nu schimba ciclul circadian dormind ziua si noapte stand pe computer sau pe afara, ca sanatatea ta este data peste cap, de aceea nu dai nici randament la scoala si nici nu retii ceva.

| mihai69 a răspuns:

Stai liniștit - nu e de la labă! E pubertatea care-și spune cuvântul și își cere drepturile.
Și se poate scrie și legat acel cuvânt, dar la categoria potrivită (dragoste și sx).

| Marian6999 explică (pentru mihai69):

Imi poti spune te rog cum sa imi revin ca ma simt foarte distrus din cauza "labei" imi vine sa ma omor cand simt ca nu stiu nimic si ca ce e bun sa indepartat de mine si vine ce e rau...

| mihai69 a răspuns (pentru Marian6999):

Pricepe că NU aia e cauza! Cauza este faptul că ai crescut foarte mult (te-ai dezvoltat excesiv) într-un timp relativ scurt!
Trebuie să mănânci bine, cu aport sporit de proteine și minerale + vitamine (eventual din suplimente gen CAVIT 9), să faci mișcare (fără să te obosești) și apoi să te odihnești.
Destresează-te, fă-ți noi prieteni, fă ceva lucru sau jocuri de echipă - ajută enorm, și psihic, dar și mental, și fizic.
Sănătate!

| PersonajFictiv a răspuns:

Intelege ca e doar o stare si ca o sa treaca, dar te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai despre cum te simti, te pot ajuta mai mult.
Nu te mai mastur.ba si nu te mai uita la por.no(daca te uiti ).
Cumpara magneziu ( MaxiMag de exemplu ), consuma niste nuci daca ai ( contine nutrienti buni pentru creier si te face sa treci mai usor peste depresie ), consuma 1 L de apa minim pe zi.
O sa te simti bine in cateva zile,de obicei oamenii care fac exces de mas. turbare sau sex li se mai intampla sa se simta ca tine,stai linistit, o sa te simti iar ca inainte, o sa gandesti si o sa simti iar ca inainte,organismul se recupereaza acum, nu te mai gandi atat la asta,ca te omori si chestii.
Gandeste-te ca o sa te simti bine iar si ca o sa fi si mai puternic,sistemul tau imunitar o sa fie si mai puternic.
Dar nu mai fa abuz de asta, daca nu poti sa te abtii, redu la o data pe saptamana.
O sa iti revii, stai linistit, dormi, maine cand te trezesti o sa te simti mai bine.
Dar te sfatuiesc sa vorbesti cu parintii tai despre starea asta, roaga-i sa iti cumpere ceva magneziu.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ah,cauta pe net ceva sa iti distraga atentia in perioada asta, uita-te la filme de comedie, seriale de comedie, desene care sa iti de-a o stare buna, orice te face sa nu te mai gandesti la astea in perioada asta big grin