| IanisNovak a întrebat:

Salut,sunt baiat, am inaltimea de 175 spre 176 (am implinit 16 ani acum 2 luni ), in octombrie -noiembrie aveam inaltimea de 173, parintii mei nu sunt foarte inalti, tata 172 si mama 160, unchii mei din partea mamei au +- 173, din partea tatalui unchii au 170+- cu exceptia bunicului din partea tatalui care avea 175 180, eu nu prea am par pe corp, nici vocea nu e stabila, poate e o pubertate mai intarziata? Credeti ca voi ajunge la 180?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Asta depinde strict de ce mananci zilnic, fiindca hormonii de crestere sunt stimulati de hrana ta zilnica, care trebuie sa contina multe fructe proaspete, legume diversificate si carne, ca sa-si ia din mancare toate vitaminele si mineralele care te ajuta sa cresti in inaltime si sa te dezvolti sanatos si armonios.

nehranindu-te normal si nemanacad zilnic fructe, legume si carne, nu te dezvolti si nu cresti prea inalt.
Nu uita: cresterea in inaltime la baieti seincheie la 18 ani!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa ajungi la 1, 80 m si chiar putin mai mult.