| catalinakitty a întrebat:

Salut,sunt in Italia la scoala din septembrie iar mie imi este foarte dor de colegii mei din Romania si de scoala mea,dar mi-e frica(,) ca se vor comporta urat cu mine cum s-au comportat pana acum,si nu stiu, poate o sa regret.Pe facebook tot zic ca le e dor de mine dar abia au postat un videoclip in care sunt fericiti exact cum erau ei si cand eram eu.Nu as vrea ca plecarea mea sa ii intristeze din contra,dar mi-e frica,daca voi regreta ca sa intorc. Poatte o sa sufar cum am suferit pana acum, doar o umbra nevazuta de nimeni pentru 6 ani.Am oportunitatea de a ma intoarce in Romania in ianuarie si nu stiu ce sa fac.
Ajutor,

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca cautai un post de munca merita sa vi in tara, asa daca inveti ramai in Italia si in viitor daca nu gasesti servici revii in tara de origine.

| SkyPilot a răspuns:

Daca s-au comportat urat, nu ai ce sa regreti si de ce sa iti fie dor. Un filmulet nu iti poate spune daca sunt sau nu fericiti. Oricum, viata merge inainte si fara tine.
Parerea mea este sa nu te intorci, termina-ti scoala acolo si mai vezi atunci. Daca ai fi avut printre colegi 2-3 prieteni extraordinari, as fi zis. Dar asa?

| danay72 a răspuns:

Doar tu poti decide cum e cel mai bine pentru tine. Oricum merita sa vezi daca chiar sunt prieteni adevarati.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet despre prietenii adevarate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti inca un copil. mai ai de cresut sa vezi peste prostiile astea de care vorbesti tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps. trebuie sa ai probleme mintale sa te intorci la saracia din tara pentru "prietenii" tai - fiecare se culca unde isi asterne. sa nu te plangi in ani daca te intorci, ca tu ai ales.

| catalinakitty explică (pentru anonim_4396):

Nu am pus intrebarea ca sa am raspunsuri ca astea.Printre gravele probleme am reusit sa vad si micile victori

| anonim_4396 a răspuns (pentru catalinakitty):

Cati ani ai? daca ai pana in 16 nici nu ma mira modul tau de gandire. ai o gandire intortocheata.
"Nu am pus intrebarea ca sa am raspunsuri ca astea." si la ce te asteptai? sa iti zic ca gandesti ca o persoana matura, ca te gandesti la viitor si iei hotararea cea buna? nu. ai o gandire de copil. pe tine te doare de prietenii tai care au si uitat pana acum de tine, nu te gandesti la viata. la cati 15 ani ai nici nu m-ar mira. nu toti sunt de mici maturi mintal. oricat s.ar minti ca vezi domne fetele sunt mai mature. tu dai dovada buna ca numai asa nu este.
ps: sa stii si tu, critica e mai buna uneori decat pupatul in dos.