| Anonimus203173 a întrebat:

Salut TPU! Am 13 ani si incep sa imi apara cosuri de cand am inceput sa iau testosteron natural,ar putea cineva sa imi spuna ce sa fac ca sa scap de ele, desi ma spal de 2-3 ori pe fata cu mainile curate tot imi apar in zona barbiei, fac 2 sporturi,lucrez si tot imi apar, poate cineva sa imi spuna motivul? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai lua testosteron la 13 ansiori, ca ala nu-i natural, natural este numai cel produs de corpul tau!
In ce privesc cosurile si punctele negre, dispar daca inveti s ate speli ZILNIC cu apa si sapun pe fata, dupa ce intri in casa de la scoala sau joaca.

| Hyperion7 a răspuns:

MERGI LA DERMATOLOG SI ENDOCRINOLOG.
De asemenea, nu știu dacă ai nevoie de testosteron la 13 ani, abia dacă ai intrat în pubertate.Plus că testosteronul venit din exterior nu e bun, spre exemplu penisul, testiculele au de suferit.Documenteaza-te bine înainte de așa ceva.
App, nu contează de cate ori te speli pe fata, atâta timp cât iei testosteron, o să îți explodeze fata la un moment dat.

| Anonimus203173 explică (pentru Hyperion7):

Eu nu iau testosteron in genul de medicamente, ma refer la testosteronul natural, care se gaseste in mancare

| Hyperion7 a răspuns (pentru Anonimus203173):

Mmm,acum pare mai clar.
Totuși, la un dermatolog tot trebuie sa te duci, acum, cat fața ta nu o ia razna(se va întâmpla, mai ales daca părinții tăi au avut acnee)
Așa că ar fi bine sa discuți cu părinții tăi.

| Anonimus203173 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc!

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Incearca o crema buna, nu stiu ce zic.
Sunt atatea pe piață.
Daca nu gasesti ceva,, mai de calitate" am eu una. Si eu am cosuri de la stres le am eu.

| Neo12md a răspuns:

Salut! Poate că a început la tine pubertatea. Dacă nu știi ce este pubertatea atunci îți recomand să cauți m-ai mult pe Google sau YouTube. Dar în două cuvinte,, pubertatea" este etapa de trecere de la copilărie la adolescență, în care se modifică aspectul fizic, se dezvoltă psihicul și începe maturizarea sexuală.

| GgGuy a răspuns:

Te duci frumos la farmacie și cauți Acneminum de zi, nu-ți dispar de tot dar le diminuează aproape de 0(vorbesc din experiența personală)