| Marian6464 a întrebat:

Am 14 si acum mi-am decalotat pentru prima data penisul (in stare flasca). Vreau sa specific ca nu a fost greu deloc si nu am intampinat probleme. Dar cand vreau sa mi-l decalotez in timpul erectiei imi este destul de greu. (pot peste jumatate si cred ca mai mult acum, dar am o anumita frica). Am incercat de asemenea sa il decalotez in stare flasca si sa "mi-o scol " si cand creste la maxim, ma doare (usor sesizabil, nu exagerat), iar pielea are tendinta de a acoperi de tot penisul. Este din cauza faptului ca asta e prima data pentru mine?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se chema FIMOZA si este forte pupulara la baieti, fiidca mult se nasc cu pielita lipita, care nu permite decalotarea capului penisului, cand este in stare erecta.
Se poate rezolva daca mergi la un medic urolog (preferabil cu taticul), sa vada ce grad de fimoza ai si daca se poate rezolva cu tratament, sau cu o interventie chirurgicala minora.
Cu cat mai repede, cu atat mai bine, ca iti elibereaza cucul si ii permite sa mai creasca in urmatorii 2 ani (fiindca la 16 ani penisul isi inceteaza cresterea, defintiv).

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fa exercitii. Daca nu poti, inseamna ca ai fimoza si trebuie sa mergi la medic. Atentie la strangularea penisului sub gland.