| BiolanLucian a întrebat:

toti prietenii mei sunt plecati in vacanta, la tara, la mare..etc nu spun ca n-am prieteni, ba chear am dar ei erau cei mai detreaba si cei mai apropiati.
Am intrat pe acest site pentru ca am nevoie de ajutorul vostru, vreau sa ma ajutati sa-mi fac o prietena, da sunt un baiat de 14 ani si vreau o prietena noua, mereu stau cu baietii dar vreau si o fata in veata me-a..cum spune-am vreau o prietena si am nevoie de niste sfaturi cum sa-mi fac o prietena noua ce sa-i spun, daca vad o fata frumoasa pe strada si vreau sa ma inprietenesc cu ea..niste sfaturi, va rog ajutati-ma!
Ps: Dau funda si va rog ajutati-ma, m-ai ales voi fetelor, voi stiti mai binewinking scuzati gramatica (sunt pe telefon).

Răspuns Câştigător
| TeckTonik997 a răspuns:

Ia o colega, o prietena, o cunostinta si abordeaz-o pe facebook daca nu ai tupeu asa fata in fata, nici eu nu ma pricep la agatat asa necunoscute pentru ca nu le cunosc, nu stiu ce subiecte comune am putea avea etc., asa ca, cel mai bine este sa incerci cu cineva pe care cunosti deja. Asta in primul rand, in al doilea, daca nici un prieten de al tau nu are, e bai, deoarece faci parte dintr-un grup de "ciudatei" (presupun, poate gresesc). Ar trebui sa renunti la ei sau sa nu fi vazut cu ei macar pentru ca vei fi etichetat imediat: "Spune-mi cu cine te imprietenesti, ca sa iti spun cine esti." (cred ca stii si tu acest proverb). Daca vrei sa incepi abordarea pe fb, mess, sms etc ar trebui sa o iei incet dar totusi cu un pic mai mult tupeu. Adica, sa o intrebi ce mai face ca nu ati mai vorbit de mult, unde merge in vacanta, ce planuri are in continuare, sa mai "barfiti" cunostintele comune iar apoi sa o intrebi cum sta cu dragostea, daca e singura, sansa ta, daca e si inteligenta se prinde ca vrei ceva si mai departe vezi tu. Cand e online, sari pe ea cu mesaje cateva zile iar apoi daca nu incepe sa iti scrie prima mai bate-i apropo... "hey, ce faci? intri si nu spui nimic? nu vrei sa vorbesti cu mine". Sa zicem ca nici dupa 2-3 astfel de "apropo-uri" nu se schimba, atunci e cam grav, ca nu o intereseti dar ai putea sa o inviti afara undeva, la film, la suc, sa vezi daca vine, cat de repede (adica tu o inviti luni si ea vine duminica. nu e prea ok... dar depinde si unde e, ce face, nu te prea poti lua dupa asta dar daca vine imediat e de bine). In rest nu prea mai stiu ce sa iti spun decat sa fi tu insuti, sa fi totusi cat mai aranjat si mai educat dar sa nu exagerezi, sa nu fi ca un robotel al bunelor maniere, adica, ajunge sa intre/iasa ea prima, nu trebuie sa ii si deschizi usa ca nu e handicapata (presupun). Multa bafta!

| BiolanLucian explică (pentru TeckTonik997):

Ms de raspuns am sa incerc sincer, n-am probleme cu prietenii dar de exemplu cel mai bun prieten al meu s-a mutat (noi ne cunosteam de mult) in vara asta si el nu mai tine legatura decat cu colegii lui atat. Iti multumesc de raspuns pana acum e cel mai bun.

| TeckTonik997 a răspuns (pentru BiolanLucian):

Pai... e singurul laughing

5 răspunsuri:
| claudia511 a răspuns:

Eu iti recomand cu caldura o carte de limba romana, gramatica. Cat despre prietena, fetele o sa observe ca esti "disperat" si s-ar putea sa te respinga.

| BiolanLucian explică:

Multumesc de raspuns am sa incerc dar mai astept raspunsuri! Orcum pana acum e cel mai bun raspuns acum

| BiolanLucian explică:

Comentarul asta e pus pentru cand voi avea mai multe raspunsuri!