| anonim_4396 a întrebat:

Uneori am senzatia ca sunt frumos, alte ori urat. Cand ma vad frumos, ma intristez si zic ca eu seman cu tata. iar tata e urat, si cand imi vad maxilarul mai proeminent, ma gandesc ca eu sunt identic cu tata si tata nu-l are asa si doar mi se pare. si tot asa sad si plus ca toate verisoarele/verisorii din neamul lui tata sunt urati, nu cred ca as fi eu mai cu mot.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Frumuseţea şi urâţenia sunt lucruri subiective şi nu o spun doar aşa, gândeşte-te puţin şi îţi vei da seama că de fapt nu există om frumos sau urât la modul obiectiv, există doar percepţia societăţii sau a unui privitor despre o persoană anume. Oricum ai arăta în percepţia unuia vei fi frumos iar în percepţia altuia vei fi urât. Depinde doar de modul în care acea persoană percepe frumuseţea şi de oamenii faţă de care se raportează. Şi în altă ordine de idei, cel mai fără sens lucru de pe lumea asta de care îţi poţi face griji este aspectul fizic, dacă ne referim de trăsăturile de bază cu care te-ai născut, nu de greutate şi anumite lucruri care pot fi schimbate. Dacă te-ai născut într-un corp care funcţionează bine, poţi vedea, poţi merge şi eşti capabil să faci orice lucru doreşti, eşti deja mai norocos decât mulţi care nu au avut norocul ăsta.

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Trebuie sa inveti sa te apreciezi pentru ceea ce esti. Frumusetea fizica este temporara, dar cea interioara il face pe un om sa fie si mai frumos. De aceea concentreaza-te asupra persoanei launtrice. Apoi, fi pozitiv pentru ca o inima vesela este sanatate a trupului.

| WaterDrop a răspuns:

Eu zic sa te apuci de balet daca iti mai plangi mult de mila.Nu`i va mai pasa nimanui de cum arati tu, daca prin ceea ce spui si cum te comporti ii vei face sa te admire si sa te iubeasca. Vrei sa fii frumos? Atunci invata sa fii frumos la interior.

| Yasmin875 a răspuns:

Frumusețea este trecătoare.Cand o să îmbătrânim nu o să mai fim frumoși.