| Ungureanu_Ionela_1998 a întrebat:

Sugestii de facultati? Sunt la profil filologie

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Scuze, dar nu cred ca ar fi tocmai ok sa-ti dam noi sugestii de facultati.

Facultatea trebuie sa ti-o alegi tu. Din moment ce ai terminat (sau urmeaza sa termini) liceul, ar trebui sa stii deja ce sa faci cu viata ta si ce job sa ai. Iar daca esti deja hotarata, ar trebui sa urmezi o facultate pentru a ajunge ceea ce ti-ai propus, intelegi?
Noi nu prea avem cum sa-ti sugeram sa te duci la facultatea X dar tie sa nu-ti placa deloc... Eu as putea sa-ti sugerez ceva de IT, unde stii foarte bine ca un job in acest domeniu se castiga foarte bine, dar tie sa nu-ti placa deloc.

Incearca sa devii un om de succes. Si un asemenea om, nu este ala care castiga tone de bani. Nu chiar. Un om de succes este ala care face ce-i place si este platit.

Apropo, profilul nu conteaza. Te poti duce la orice facultate doresti indiferent ce profil ai facut.

Sa ai o zi frumoasa!

| homosapiens a răspuns:

Gandeste-te ce iti place sa faci si apoi la ce te pricepi. Uite un test de orientare profesionala: http://testcariera.ro/test-de-cariera-free.php