| Gobin a întrebat:

Sunt stresat cu scoala. Sunt in clasa a 10 a si ma gandesc deja la bac. Stiu ca e probabil oleaca cam devreme sa ma gandesc la clasa a 12 a,doar ca ma gandesc doar la chestia asta. In generala nu m-am omorat cu invatatul,dar reuseam sa ma mentin bine, le la un 8, 50 si la evaluare am facut chiar bine, am intrat la un liceu bun, la care am vrut. In a 9 a tot nu m-am stresat asa mult. E faza ca acum am inceput sa invat ca lumea, doar ca am remuscari si ma simt rau ca nu am invatat si a 9 a sau asa mult in generala. Presupun ca doar exagerez, doar ca de la o vreme ma simt de parca nu ma duce capul la nimic si cu increderea la pamant.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai luat note bune te duce capul. Iti trebuie doar putina organizare si calm in gandire: nu e dracu' atat de negru cat se spune si nu esti singurul care treci prin asemenea situatii.
Planifica-ti invatatul, deoarece fiind in clasa a 10-a numai, ai timp sa treci putin peste materia din clasa a 9-a.
Gandeste pozitiv: daca altii pot, tu de ce sa nu poti?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când nu te duce capul la nimic, îți umblă capul după fete sau după cai verzi pe pereți.
Ca să reușești la bac, nu învăța pentru bac, învață pentru tine, să știi cât mai multe. Așa o să reușești să iei bacul ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie să înveți ca să iei bacul. Cel puțin nu ceva care să depășească efortul minim. Aaa, că tu vorbești să-l iei cu notă mare, asta e altceva, dar de promovat îl poate promova oricine.

| Gabrielcocotier a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai eu asta vreau, o nota mare, sa ajung la facultatea pe care o doresc

| blairelovesmusic a răspuns:

Stiu cum te simti. Si eu sunt in aceeasi situatie. Ma gandesc sa termin doar 10 clase sau sa invat o meserie noua. Imi urasc viata.

| AlexValentinn a răspuns:

Nu te panica, eu clasa a 9 a si a 10a invatam doar in pauze si luam note bunicele 7 sau 8 acasa nu invatam deloc, iar dintr-a 11a a inceput dezastrul, am ramas corijent la 5 materii iar a 12 a am repetat de 2 ori pentru ca nu treceam deloc pe la scoala si intr-un final mi-a revenit mintea si in 2 luni am invatat 3-4 ore pe zi in fiecare zi si am luat bacul, deci nu te stresa ca nu ai motive, profesorii vor doar sa bage panica in tine, dar bacul e chiar foarte usor crede-ma, daca vrei sa ajungi la facultate atunci o sa vezi ce inseamna multa materie si greu si mult de invatat, liceul si bacul sunt apa de ploaie!