| anonim_4396 a întrebat:

Știu că sunt multe fete în situatia mea.
Asa ca am nevoie de sfaturi.
Hei TPU, am 16 ani, știu ca nu sunt singura fată cu inima franta din cauza unui prost.
Intrebare: Mai exista iubire adevărată?
Toți vor SEX.
E a nu știu cata oara când sunt cu inima frântă, va rog ajutați-mă.
Băiatul pe care îl plăceam și mă plăcea azi s-a împăcat cu fosta.
Iar cu o seară înainte "murea după mine".
Eu chiar îl iubeam.
Ea e mai mare decât mine, deci probabil ca ea accepta sa facă sex cu el... Eu însă sunt cu 2 ani mai mica decât ea și nu as fi acceptat...
Am hotărât însă să mai aștept 2 ani. Nu o sa le tina relația mult. Și după ce o sa pot să-i ofer mai mult o sa avem o relație serioasa... Pana atunci o sa vorbim ca prieteni.

Răspuns Apreciat de Editori
| martina127 a răspuns:

Hei. Da, există iubire adevărată, eu trăiesc una, nu inceta sa crezi in asta. Vreau să-ti spun ca nu e ok sa generalizezi, nu toți baieții sunt nişte "porci", există mulți băieti maturi care stiu cum sa trateze o fată. Din moment ce te-a lasat pentru alta nu te-a iubit niciodata, si nu e ok sa gândesti ca daca faci sex cu el relația o să funcționeze, nu are nicio legătură. Probabil e cu ea doar pentru sex, nu ai de unde sa stii ce e in mintea unui om. Am trecut si eu prin experiențe de genul cand eram mai mică pe la 15 ani, depinde si de anii tai. Treci peste si nu are rost sa suferi dupa asa ceva, nu mai pune suflet in orice pentru ca mai tarziu te doare. Acum ai mai multă experiență, doar cu atat te poți alege din relații de genul. Nu are rost sa plangi, cauta si gaseste un băiat care să te iubească, sexul e un plus in relatii daca există iubire. Sper ca ti-am fost de folos.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Deci ti-a aratat clar c-ai fost o rezerva, ca te-a lasat in secunda 2 cand a dat fosta un semn si tu tot te gandesti ca te iubeste pe tine si ca cand in sfarsit "poti sa-i oferi sex" o sa te vrea. Pai nu stiu cum sa-ti zic, dar esti cam foarte prostuta, de aia isi si bat astia joc de tine si nu exista "dragoste adevarata"

| darrio2007 a răspuns:

Alti baieti nu mai exista? Cum sa nu vrea sex baietii cand majoritatea va imbracati de parca a-ti face Centura. Hormonii sunt nebunatici la varsta voastra.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai 16 ani siesti inteligenta pe cat pretinzi, nu pui intrebari prostesti de genul "mai exista iubire adevarata", pentru ca nu face sens, decat in capul unei proaste!

Evident ca exista iubire adevarata, odata ce parintii taiu sunt impreuna si te-au facut pe tine, asa cum sunt si alte miliarde de cupluri.
Faptul ca un bou s-a intors la fosta iubita, este pentru ca pe aia a iubit-o iar probabil cu tine, doar s-a jucat.
Nimic nou sau de neinteles la 16 ani.
Pentru tine, poate-i mai bine sa te preocupi de scoala, ca sa-ti vindeci ranile si peste cativa ani, sa-ti cauti un alt baiat.
Nu recomand sa ramai prietena cu acest baiat, pentru ca vei continua sa suferi, fara sens.
Cat priveste "si dupa ce o sa pot sa-i ofer mai mult o sa avem o relatie serioasa" imi spune clar ca tu habar nu ai ce inseamna asta. Pentru ca o relatie serioasa NU se bazeaza niciodata pe sex!
Dupa cum spuneam, tu chiar ai nevoie de cativa ani sa mai cresti, ca sa poti intelege ce se intampla pe lumea asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 16 ani sa zici "E a nu știu cata oara când sunt cu inima frântă" inseamna ca nu stii nimic despre dragoste.
Ia si mai creste si pe urma intreaba de dragoste adevarata

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Daca stiai ca nu a trecut peste fosta de ce ti-ai mai facut sperante ca relatia asta o sa fie de durata? E si vina ta ca nu ai stiut sa alegi, exista dar trebuie sa stii tu sa o cauti si cautati si tu pe unul de varsta ta, nu sta cu altii cu 3-4 ani mai mari ca tine.
Incearca sa te relaxezi si peste o saptamana il vei uita, daca el vrea sa va impacati vreodata refuza-l, eu zic ca nu se mai merita!

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu fi atat de disperata, nu merita nici sa mai vorbesti cu el ca "intre prieteni", esti roata lui de rezerva, de ce sa astepti sa o lase pe aia si sa te aleaga pe tine, ai si tu putina demnitate. daca se vor desparti atunci tu vei fi pe post de pansament pana i se "vindeca" lui inima franta si te va lasa evident. daca chiar era nebun dupa tine nu te parasea, e doar un alt fuckboy.
da, exista iubire adevarata doar ca nu ai intalnit-o tu inca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care toti?
Vorbeste pentru fuckboy-i cu care te-ai dus tu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Nu stiu de unde ai gasit tu tenisi la 20 de lei dar sunt interesat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Si cand te gandesti ca abia gasesti niste papuci de casa buni la minim 170RON, chiar ma miram sa fie adidasi pe bune la 50.
Cred ca-s de-aia de pe Wish de vine doar talpa.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are rost sa urãsti un futangiu? Iubirea adevaratã existã, ia-ti un catel.

| BlueDark a răspuns:

Lasa ca mie in "tinerete" mi s-a intamplat sa iubesc ca un nebun si ea sa stearga pe jos cu mine...
Noroc ca am dat de "my perfect soulmate" happy
Undeva in lumea asta exista cineva pentru fiecarewinking

| asdf2kpower a răspuns:

Ovule, la 16 ani numai iubire adevărată nu e.

| iknoweverything a răspuns:

Cel mai bun sfat ar fi. sa n-ai încredere în nimeni.
Toți au un interes în tot ceea ce fac.