| windows7ultimate a întrebat:

De ce mi se iau banii de pe card? La tranzacție, la comerciant arată He2Adr.com dar nu arată de ce ii ia

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ti se i au bani pentru administrare cont si alte comisioane, numai la banca vei afla pe ce anume ti s au luat acei bani, mergi maine la ei si cere extras de cont in care vrei sa vezi de ce au "disparut" acei bani si pe ce, despre ce suma de bani este vorba?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, cand intri pe site-uri de dating platesti baiete, de aceea ti s-au tras bani din card!
Este corect si normal sa-ti ia bani, in acest caz, ca esti pe un site platitor!

| mihai69 a răspuns:

Ti-ai luat o țeapă (sau ai fost tras în piept).
https://aquoicorrespondleprelevement.com/......ery-month/

| Brizbriz a răspuns:

Mers la banca, blocat platile catre ala
sau, numai babalacii au bani pe card, astia mai destupati la melodie, ca minehee hee avem 15 lei maxim pe card (si pe aia ii tin numai ca sa pot plati rapid autobuz/metrou), restul intr-un cont de economii, si cand am nevoie sa fac o plata, transfer bani, de pe telefon dintr-un cont in altul
asa ca oricine vrea sa ma FURE, nu are ce

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Pareai inteligent pana ai zis "cont de economii"...

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"acum 3 minute | GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):
Pareai inteligent pana ai zis "cont de economii"..."

si tu pareai inteligent pana ai spus asta...
citate DE LA MINE din homebank.ro

Conturi curente+
Cont Curent
RO76INGB...
15.23
RON

Economii+
Cont de Economii
RO49INGB...
alti RONi (nu scriu aici tongue )

deci, CARE e problema?!?
nu pot face nici o plata din contul de economii, asa ca am scris mare si tare:
"si cand am nevoie sa fac o plata, transfer bani, de pe telefon dintr-un cont in altul"

PS se transfera... INSTANT, e de la aceeasi banca, la aceeasi banca SI sunt proprietarul ambelor conturi

| Adrian5575 a răspuns (pentru Brizbriz):

Cred ca, colegul a vrut sa spuna ca banii tinuti in conturile de economii, se pierd prin inflatie si mai bine e sa cumperi titluri de stat, actiuni, aur etc.

| Brizbriz a răspuns (pentru Adrian5575):

Ah, da, posibil, insa cont DE economii nu implica deloc, ca imi tin economiile acolo tongue

deci, se pare ca si eu si el am calcat stramb, proverbul ala american:
"assumption is the mother of all fuckups"
(presupunerea e mama tuturor greselilor)

| Brizbriz a răspuns (pentru Adrian5575):

PS multumesc (foarte serios) de atentionare, prefer sa pic de prost decat sa mor prostwinking

| Adrian5575 a răspuns (pentru Brizbriz):

Cu drag happy nu a picat nimeni de prost. Suntem aici ca sa ajutam, sa fim ajutati si cel mai important lucru, sa invatam happy

| Brizbriz a răspuns (pentru Adrian5575):

Exactwinking

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Hmmm... si eu am avut un cont de economii la ABN Amro. Am renuntat la el pentru ca am deschis cont la Bunq.

Ideea ca dintr-un cont de economii nu puteam face plati, trebuia sa transfer banii in contul curent si abia apoi sa fac plata. Deci puteam publica pe Google IBAN-ul ca tot nu-mi lua nimeni din el.

Daca prin absurd mi-ar fi luat, puteau lua doar intreprinderile (firmele) si nu persoanele casnice. Iar alea luate de intreprinderi prin incasso (direct debit) se pot storna intr-un timp rezonabil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Problema la contul de asa-zise economii e ca dobinda aia e GRAV sub nivelul inflatiei. GRAV DE TOT. Daca iei 5 criptomonede la nimereala de banii aia si pui stake, macar acoperi inflatia. De exemplu la AXS, pe Binance, acum, ai 104% pe an pentru un stake de 90 de zile. Parca mai discutam asa... Vezi ca Adrian a inteles mai bine. Bine, nu sunt de acord cu titlurile de stat, ca au o dobinda jenanta, dar intelegi ideea. Actiuni, haur, hargint, de-astea.

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, m-am prins, mi-a atras atentia Adrian5575
si sunt perfect de acord cu tine, doar ca nu il folosesc, DELOC, ca economii, il folosesc NUMAI ca un cont alternativ, ca sa nu am bani pe card, si ATAT

deocamdata nu am nimic semnificativ in materie de economii (am tot avut cheltuieli de care nu am putut sa scap) insa in momentul in care am ceva o sa incerc sa ma uit peste video cu "Banii in miscare" de la gigi24, erau acolo niste investitii la bursa, la nustiuce chestie (nu mi-a ramas in cap) care intotdeauna ajung pe crestere, chiar daca uneori mai scad cate putin

| Brizbriz a răspuns (pentru doctorandus):

Https://www.tpu.ro/......-ce-ii-ia/
exact, cum am scris si aici, tin banii acolo doar ca sa NU fie pe card, nu pentru dobanzi

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La ING Bank, pe linga contul curent, poti avea si un cont de economii, care ambele apar in aplicatia de internet banking, Homebank. Transferul intre cele doua se face rapid, in secunde, eu adesea uitam ca nu am bani in contul curent, eram la casa la supermarket, mai era doar un client sau doi in fata mea, si rapid faceam transferul. Chiar e o dovada de inteligenta, caci, daca pierzi cardul, sau e vreun atentat asupra contului, nu are ce sa iti ia, iar la contul de economii ai acces doar tu. Asa ca, mai intii infromeaza-te, si apoi fa pe alti mai putin inteligenti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Ah, da, asa mai merge. Foarte practic ar fi sa ai si un card C|_|rve, de exemplu, in care poti adauga cate alte carduri vrei, si doar pe ala il porti la tine. In caz de ti se fura sau il pierzi, il blochezi de pe telefon in secunda doi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Da, da, stiu. Aveam si eu un cont de economii in care tineam 50 de bani. La misto, ca daca tot era moca... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blocheaza rapid cardul la banca si eventual spune-le sa faca un chargeback la sumele acelea de bani ca sa-i primesti inapoi.

| Mopmop a răspuns:

Din cate am vazut la un search pe google asta e un site de dating.
Da un unsuscribe si nu vei mai plati bani.
Sau da cardul pierdut si iti schimba nr cardului si cand vor vrea data viitoare sa retraga bani nu o sa mai poata.

| marin1988 a răspuns:

Salut. Te-ai abonat la ceva chestii online unde ai introdus datele cardului? Chiar și pentru Free Trial? Ar trebui să verifici ce subscripții ai și să le anulezi. Unele site-uri îți iau banii din cont chiar dacă scrie că sunt servicii free la început.