| anonim_4396 a întrebat:

Guys, idei cum as putea face bani? Am 13 ani, nu veniti cu idei de job-uri part-time (fac 14 in vara) vreau sa am banii mei pentru ca parintii nu sunt de acord cu tot ve vreau eu si vreau sa-mi iau ce vreau eu dar nu ce vor ei (sunt din oras).

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, eu imi faceam bani de buzunar frumosi, facand cumparaturi pentru vecinii in varsta, plimband caini, vopsind garduri, citind ziarul cu voce tare pentru un batran, etc.
Intr-un cuvant, am invatat de la prieteni cum sa-mi fac bani de buzunar, in limita a ceea ce am stiut.
Din banii adunati pe parcursul anului scolar mi-am adunat si la pusculita bani pentru tabara de vara scolara in munti, de trei saptamani. happy

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Citeai ziarul cu voce tare, serios? Cine naiba te platea pentru asta? laughing
Si cu cat?

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Da, el nu este singurul. Să citești http://www.sighet-online.ro/....../index.php
și acolo un băiețel citește ziarul unui domn orb.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

A fost un pensionar batran, cu vedere foarte slaba, doar in casa umbla si nu prea a avut pe nimeni.
Am fost platit "bine", pentru varsta mea. big grin
Ocazional (zilnic) am primit de la batranul cate 3-5 lei, cu care se puteau cumpara 3-5 globuri de inghetata! tongue

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Interesant, dar nu cred ca toate lumea are astfel de vecini laughing
Eu nu as putea face nimic din ce ai scris tu acolo si locuiesc in mediu rural.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Daca nu esti inventiv, atunci devii robotul altora sau chiar muritor de foame!

In mediul rural poti ingriji animalele, poti ajuta la muncile de camp, la vopsirea gardurilor etc. etc.
Doar trebuie sa faci o plimbare printre vecini /cunostinte si sa le intrebi: cu ce le poti ajuta sa-ti faci niste bani de buzunar.winking

| aXy99 a răspuns (pentru Bula):

Nu e chiar asa cum spui tu laughing
Depinde si in ce zona rurala stai si ce fel de oameni locuiesc acolo.
Poate cel care a pus intrebarea va avea mai mult noroc.

| Bula a răspuns (pentru aXy99):

Daca nu invata de copil cum sa se descurce, atunci va fi inca o povara in plus Pamantului, care si asa are deja axul inclinat, de-l trag prostii deoparte! tongue

| Catrice a răspuns:

Auzi copilu', full time team poți angaja abia când ești major. Pana atunci (și la 16 ani) te mulțumești cu alocația primita de la stat, la care noi ăștia, adulții, cotizam ca puştii ca voi cărora nu le place învățatul sa meargă la școală.

| Ak40 a răspuns (pentru Catrice):

Stiu ca nu am ani pentru a fi angajat dar eu nu am intrebat la cati ani pot fi angajat + eu nu primesc alocatie pentru ca nu sung in Romania dar RM e saraca n-are bani de alocatii

| Catrice a răspuns (pentru Ak40):

În orice tara elevul ia alocație.
În românia s-au mărit alocațiile, dar stai, tu locuiești într-o alta țară și nu știi la fel cum nici noi nu știm ce posibilități de munca sunt în acel oraș.

| Rd79 a răspuns (pentru Catrice):

"În orice tara elevul ia alocație."

Nu este adevarat. Numai in tari socialiste se intampla asta.

| Ak40 a răspuns (pentru Catrice):

Alocatii nu primesc pentru ca RM e o tara de hoti unde toti cei care sunt in parlament sau in primarie fura si nu le face nimeni nimic

| Catrice a răspuns (pentru Ak40):

rolling on the floor toți copii din România primesc alocații
Dacă nu mergi la școală, normal ca nu iei.

| Catrice a răspuns:

1. Sunt fata
2. Am de 2 ori varsta ta
3. Dacă erai de aici, știai regulile
4. Cum vorbești... Uite de asta nu ai alocație și nici bani rolling on the floor

| Sn4k3 a răspuns:

Doar sa cunosti vreun loc prin oras in care te-ar angaja part-time, dar avand in vedere ca ai scris aici, presupun ca nu. Altfel, n-ai cum sa faci bani la 13 ani.

| Ak40 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu merge cu job-ul 1.nu am anii 2. Sunt mai mereu ocupat

| Sn4k3 a răspuns (pentru Ak40):

Pai si atunci ce vrei laughing? Vad ca nici capul nu prea te duce. Stai cuminte pana faci anii si asta e.

| Ak40 a răspuns (pentru Sn4k3):

Sn4k3 scoala de la 8 pana la 2-3 apoi sala 2-3 ore pe zi ajung acasa pe la 7 seara (5 zile din 7 la sala) eu am timp seara si in weekend

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce-ar putea sa iti lipseasca incat sa nu stai sa iti traiesti copilaria, si sa vrei sa faci bani, sau sa muncesti, la 13 ani? n-ai mancare? casa, caldura, haine, curent, etc? sau ce iti lipseste? ca pari disperat. Ai imprumutat bani de la cineva si ai datorie sau?

| Ak40 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca parinti nu sunt de acord cu tot ce vreau eu

| anonim_4396 explică (pentru Ak40):

Poate ca au un motiv intemeiat, si judecata lor e mai buna decat judecata ta?

| Mad1 a răspuns:

Nu ai unde la varsta asta. Dar poti face bani in plus la impartit pliante in weekend. Cred ca sunt posturi si la sfarsitul ziarului de la kaufland.