| Roberta00 a întrebat:

Oameni buni, am o problema.Va rog eu mult ajutati-ma.

Am avut de achitat o rata la un coltar in valoare de 75 lei pe luna timp de 24 de luni, si luna aceasta trebuia sa incheiem contractul.Am sunat la EUROLINE si a zis ca mai avem de achitat inca o rata(nu stiu care rata ca noi avem in cap si in ficioare 24 de rate achitate)cica e un comision nu stiu de care(nici mama nu a inteles despre ce era vorba.)

Daca faceti calculul 24x750=18 milioane in cap si in picioare.si pe documentul acela scria ca aveam de plata 17 milioane 500, iar noi avem cu 500 de mii in plus si aia inca ne mai pun sa mai platim inca o rata.Va dati seama ca 750 de mii nu e o suma asa de exagerata, dar totusi sunt bani, si pe criza asta...nu mai vorbesc.

Deci ce as putea sa fac? Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand trebuie sa studiati contractul si sa vedeti daca prevede vreun comision si cat este acesta. Daca prevede comision va trebui sa-l platiti, daca nu prevede nu trebuie sa-l platiti. Apoi luati toate documentele de plata si vedeti cat ati platit si comparati cu cat trebuia sa platiti conform contractului. Daca mai trebuie platit ceva trebuie sa platiti, daca plata facuta este mai mare puteti cere diferenta platita in plus. In functie de cele aratate puteti scrie firmei care-i situatia reala, bazata pe acte ori sa va deplasati la sediul lor si sa prezentati situatia. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ar trebui să vă prezentaţi la sediul firmei la departamentul resurse umane cu dovada că aţi achitat cele 24 de rate în cursul celor 5 zile lucrătoare. E posibil să fie o încurcătură

| SteauaNordului a răspuns:

Mergi cu chitantele cele 24 labanca si apoi la anpc daca nu se rezolva.
evitati brdul si eurolineul asa am patit eu cu un lcd, ma scoteau ca trebuie sa mai achit o rata (140 lei) si cand au vazut ca am toate chitantele m-au lasat in pace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentie sa nu fie cumva cursul valutar orice banca imprumuta, dar totul prin reconversia monedei euro/lei. dar in cei 75 lei intra si dobanda? orice banca trebuie sa aiba un profit ca doar nu-i frate cu mine nu.deci produsul a costat 17mil 500lei unde-i profitul banci? Du-te la banca si cere informati despre debit/credit tau situatia aferenta la data actuala.